Data wpisu: 11.11.2022

Na czym polega proces galwanizacji tworzyw sztucznych?

Galwanizowanie tworzyw sztucznych to technologia znana od wielu lat, w ostatnim czasie dopracowana do perfekcji. Coraz więcej producentów wykorzystuje elementy z tworzywa powleczone powłoką chromową, co ma zapewnić im lepszy wygląd, wyższy prestiż oraz zmniejszyć ich podatność na uszkodzenia mechaniczne. W naszym artykule krótko objaśniamy najważniejsze szczegóły procesu galwanizacji tworzyw sztucznych.

Co jest potrzebne do przeprowadzenia galwanizacji?

Galwanizowanie tworzyw sztucznych jest procesem tożsamym z poddawaniem galwanizacji innych elementów, na przykład metalowych. Wykorzystuje się do tego przede wszystkim wanny do trawienia, wanny do odzysku, uczulania i miedziowania.

W przypadku wanny do trawienia wymaga się, aby była ona wykonana ze stali, wyłożona ołowiem lub szkłem zbrojonym oraz wentylowana i wyposażona w termoregulację. To w tej wannie następuje tzw. kąpiel galwaniczna.

Z koeli wanny do odzysku, neutralizacji, uczulania oraz aktywacji są najczęściej wykonane z polipropylenu lub poliestru z wykładziną PVC.

W procesie galwanizacji tworzyw sztucznych biorą udział również filtry, bębny, kosze oraz prostowniki – nie ma tutaj różnicy w stosunku do innych rodzajów kąpieli chemicznych.

Przebieg procesu galwanizacji tworzyw sztucznych

Pierwszym etapem jest chemiczna część galwanizacji. Ma ona za zadanie zapewnienie dobrego zaczepienia i odpowiedniej przewodności. Na tym etapie przeprowadza się trawienie, neutralizację, uczulanie lub aktywację, aktywację lub przyspieszanie, miedziowanie lub niklowanie.

Następnym krokiem jest część elektrochemiczna procesu galwanizacji, która umożliwia dekoracyjne wykończenie danego produktu, który zostaje pokryty powłoką galwaniczna. Przeprowadza się pogrubianie powłoką miedzianą lub niklową, miedziowanie z połyskiem, niklowanie z połyskiem, chromowanie lub złocenie/srebrzenie/mosiądzowanie.

Obecnie proces galwanizacji tworzyw sztucznych jest niemal w pełni zautomatyzowany, co pozwala zachować perfekcyjną powtarzalność oraz szybkie tempo produkcji.


Autor wpisu:
Soluma Group, Grzegorz Wiśniewski

Nasze usługi

Zapoznaj się z ofertą świadczoną przez członków naszej grupy biznesowej, ponad 20 różnych firm i branż.

Zobacz ofertęDołącz swoją firmę

Stosujemy pliki cookies. Jeśli nie blokujesz tych plików (samodzielnie przez ustawienia przeglądarki), to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Zobacz politykę cookies.
Przewiń do góry