Rozwiązanie umowy o pracę za porozumieniem stron to najbardziej elegancka forma rozstania się firmy z pracownikiem. Jeśli tylko jest taka możliwość, to warto korzystać z tego mechanizmu. Porozumienie stron oznacza, że pracodawca i pracownik obopólnie zgadzają się na zakończenie współpracy na uzgodnionych warunkach. Jest to najprostszy i najszybszy sposób rozwiązania umowy o pracę, któremu nieco bliżej przyglądamy się w naszym poradniku.
Przede wszystkim rozwiązanie umowy za porozumieniem jest stron jest możliwe tylko za obopólną zgodą. Zarówno pracownik, jak i pracodawca muszą wyrazić zgodę na taką formę zakończenia współpracy.
Strony muszą również ustalić datę, od której umowa przestanie obowiązywać. Może to być dowolny dzień, nawet ten sam, w którym podpisano porozumienie.
Nie jest także wymagane podawanie powodu zakończenia współpracy, co czyni tę formę bardzo elastyczną i pożądaną, ponieważ pozwala pracownikowi szukać nowego zatrudnienia bez obciążenia np. zwolnieniem dyscyplinarnym.
Taki dokument musi mieć formę pisemną i zawierać:
Rozwiązanie umowy za porozumieniem stron można zastosować w każdej chwili – niezależnie od rodzaju umowy (na czas określony, nieokreślony, na okres próbny) oraz sytuacji, w jakiej znajduje się pracownik. O ile obie strony zgadzają się na polubowne zakończenie współpracy, nie zgłaszając wzajemnych pretensji, to warto postawić właśnie na tę opcję i rozstać się w zgodzie – pozostawi to otwartą furtkę do ewentualnego nawiązania współpracy w przyszłości.
Zapoznaj się z ofertą świadczoną przez członków naszej grupy biznesowej, ponad 20 różnych firm i branż.