Teoretycznie pracodawca zachowuje pełną swobodę w zakresie doboru pracowników i może dowolnie decydować o tym, z kim chce współpracować. W praktyce pracownicy są chronieni przed nieuprawnionym zwolnieniem, a definicja tego określenia jest naprawdę szeroka. Nie chcąc narażać się na problemy prawne w związku ze zwolnieniem pracownika, zawsze warto mieć 100% pewność i konkretne uzasadnienie dla wypowiedzenia umowy o pracę. W naszym artykule omawiamy powody zwolnienia pracownika, które dopuszczają obowiązujące w Polsce przepisy.
Pracodawca ma święte prawo wypowiedzieć pracownikowi umowę o pracę w sytuacji, gdy pracownik dopuścił się uchybień wynikających z jego niedbalstwa i pracodawca nie widzi możliwości dalszej współpracy.
Dopuszczalnym powodem rozwiązania umowy o pracę jest niska efektywność pracownika, co podlega indywidualnej ocenie. Warto natomiast pamiętać, że w takich przypadkach pracodawca powinien najpierw przeprowadzić rozmowę dyscyplinującą z pracownikiem.
Umowę o pracę można wypowiedzieć w sytuacji, gdy pracownik nie jest dyspozycyjny w związku z licznymi nieobecnościami w pracy.
Jeśli pracownik podjął działania szkodliwe dla pracodawcy (np. wykrada poufne dane czy świadczy pracę dla konkurencji), to także jest to podstawą do wypowiedzenia umowy o pracę.
Umowę z pracownikiem można rozwiązać również wtedy, gdy następuje likwidacja stanowiska i pracodawca nie ma możliwości przeniesienia danej osoby na inne stanowisko.
Pracodawca ma możliwość rozwiązania umowy o pracę ze skutkiem natychmiastowym, bez wcześniejszego wypowiedzenia i przysługujących z tego tytułu przywilejów pracowniczych. Taka sytuacja może mieć miejsce jedynie wtedy, gdy pracownik:
W każdym innym przypadku zwolnienie bez wypowiedzenia umowy o pracę może zostać uznane za naruszenie praw pracowniczych i skończyć się w sądzie pracy, który z dużym prawdopodobieństwem przyzna rację pracownikowi.
Zapoznaj się z ofertą świadczoną przez członków naszej grupy biznesowej, ponad 20 różnych firm i branż.