Data wpisu: 28.09.2023

Co trzeba wiedzieć o nawozach dolistnych?

Nawożenie dolistne to bardzo popularna i powszechnie stosowana metoda uzupełniania niedoborów składników odżywczych, makro i mikroelementów w roślinach uprawnych. Niektóre gatunki, jak na przykład burak cukrowy, wymagają właśnie stosowania nawozów dolistnych. Co trzeba wiedzieć o takich nawozach? Jakie są ich zalety i wady? Odpowiedzi na te pytania poszukaj w naszym artykule.

Kiedy stosuje się nawozy dolistne?

Nawozy dolistne są przeznaczone do nawożenia roślin o dużej powierzchni liści, jak wspomniany już burak, ale też np. ziemniak. Stosujemy je zawsze wtedy, gdy przewidujemy, że wchłanianie składników odżywczych z gruntu może być zaburzone, co odbiłoby się na produktywności i jakości uzyskiwanych plonów.

Warto natomiast wiedzieć, że nawożenie dolistne to wybór nie tylko w odniesieniu do roślin o niskiej strukturze i dużej powierzchni liści. Tę metodę stosuje się zawsze wtedy, gdy z obiektywnych przyczyn mogą wystąpić trudności z pobieraniem składników odżywczych z gleby, na przykład:

  • Rośliny są mocno osłabione przez niesprzyjające warunki pogodowe;
  • Utrzymuje się długotrwała susza, w wyniku której doszło do stwardnienia wierzchniej warstwy gleby;
  • Rośliny zostały zaatakowane przez chorobę, która prowadzi do uszkodzenia korzeni;
  • Wysiew nastąpił na glebie ciężkiej, nieprzepuszczalnej;
  • Gleba ma wysokie pH, co utrudnia wchłanianie składników odżywczych z gruntu;

Dobra alternatywa dla nawozów doglebowych

Choć nawozy doglebowe wciąż stanowią podstawę uzupełniania niedoborów składników mineralnych w podłożu i tym samym odżywiania roślin, to wymienione wyżej sytuacje wskazują, że konieczne jest sięganie również po alternatywne preparaty.

Rynek nawozów dolistnych stale się powiększa i już dziś znajdziemy na nim preparaty, które pozwalają zaspokoić potrzeby żywieniowe praktycznie każdej popularnej rośliny uprawnej. Co ważne, preparaty dolistne to obszerna kategoria produktów, w której znajdziemy nawozy nie tylko dla rolnictwa, ale też sadownictwa czy ogrodnictwa.

Zalety nawozów dolistnych

Nawozy dolistne mają zasadniczą przewagę nad preparatami doglebowymi: pozwalają błyskawicznie uzupełnić niedobory składników odżywczych niezbędnych uprawianym roślinom. Wchłanianie mikro i makroelementów przez zieloną część rośliny jest o wiele szybsze, dzięki czemu nawożenie krótkookresowo okazuje się efektywniejsze.

Kolejną zaletą nawozów dolistnych jest łatwość ich stosowania. Nawóz mieszamy z wodą (o odpowiednim pH, na co warto zwrócić uwagę) i spryskujemy gotową substancją części zielone roślin. Cały proces zajmuje mniej czasu w porównaniu z nawożeniem doglebowym.

Wady nawozów dolistnych

Należy pamiętać, że nawożenie dolistne, choć szybkie i wygodne, nie jest tak efektywne w długim okresie. Z tego powodu należy je regularnie powtarzać, co wymaga czasu i podnosi koszty nawożenia. Stąd większość rolników wychodzi z założenia, jest to metoda doraźna, uzupełniająca.

Dodatkowo konieczne jest stosowanie się do kilku podstawowych zasadach nawożenia dolistnego. Nie należy go przeprowadzać w okresie upałów, w czasie silnego promieniowania słonecznego oraz przed spodziewanymi opadami deszczu (rośliny nie zdążą wchłonąć składników preparatu).


Autor wpisu:
Soluma Group, Grzegorz Wiśniewski

Nasze usługi

Zapoznaj się z ofertą świadczoną przez członków naszej grupy biznesowej, ponad 20 różnych firm i branż.

Zobacz ofertęDołącz swoją firmę

Stosujemy pliki cookies. Jeśli nie blokujesz tych plików (samodzielnie przez ustawienia przeglądarki), to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Zobacz politykę cookies.
Przewiń do góry