Data wpisu: 30.09.2023

Poznaj zasady nawożenia buraka cukrowego

Burak cukrowy to jeden z fundamentów polskiego rolnictwa. Należymy do czołowych producentów sacharozy, którą pozyskuje się właśnie z tej rośliny. Uprawa buraka, choć bywa bardzo opłacalna, jest również stosunkowo wymagająca, głównie ze względu na kapryśność rośliny i konieczność zaspokojenia jej dużych potrzeb odżywczych. W naszym artykule omawiamy najważniejsze zasady nawożenia buraka cukrowego.

Analiza gleby

Przed podjęciem decyzji o zakupie konkretnych nawozów, należy przeprowadzić agrochemiczną analizę gleby. Pozwoli ona określić, jakie niedobory występują na danym stanowisku, co z kolei umożliwia nie tylko dopasowanie odpowiednich nawozów, ale też ich dawkowania.

Szczególną uwagę zawracamy na pH gleby oraz jej zasobność w potas, fosfor i azot, czyli podstawowe składniki budulcowe buraka cukrowego. Na jakość plonu, a w końcowym rozrachunku ilość uzyskanego cukru, wpływ mają również sód, magnez, siarka, wapń, bor, mangan oraz cynk.

To jest ważne!

Poddając glebę analizie należy koniecznie zweryfikować pH, ponieważ ma to kluczowy wpływ na zdolność buraka do pobierania składników nawozów. Na glebach kwaśnych burak pobiera więcej form azotanowych, a na glebach lekko kwaśnych i obojętnych – amonowych. Niezbędne może więc być przeprowadzenie wapniowania gleby.

Nawożenie jesienne

Kluczowym składnikiem, który decyduje o plonowaniu buraka cukrowego, jest potas. Stąd jeszcze przed jesienną orką wskazane jest zastosowanie nawozów potasowych oraz fosforowych, dzięki czemu zostaną one równomiernie zmieszane z glebą. Pozwoli to stworzyć optymalny grunt pod wiosenny wysiew, obniżając również zasolenie gleby – jedną z największych przeszkód na drodze do uzyskania wysokich plonów buraka.

Przed siewem

W okresie przedsiewnym, czyli wczesną wiosną, na około 2 tygodnie przed zaplanowanym siewem buraka, zaleca się zastosowanie nawozów azotowych. Dobrą praktyką jest również nawożenie fosforem. Nawozy warto płytko wymieszać z glebą, np. przy pomocy brony, co powinno przełożyć się na równomierne wschody.

Faza wschodów

W fazie wschodów szczególnie ważne jest zaspokojenie zapotrzebowania buraka cukrowego na fosfor, który decyduje o wzroście systemu korzeniowego, zwiększając również odporność buraka na stresy. Przyswajalność fosforu zależy od pH gleby, które powinno wynosić między 6.0 a 7.0.

W początkowej fazie wzrostu burak zgłasza zwiększone zapotrzebowanie również na azot, dzięki któremu roślina może budować dużą część podziemną.

Mikroelementy

W nawożeniu buraka cukrowego należy zwrócić baczną uwagę na kwestię uzupełnienia mikroelementów. Najważniejszy jest bor, którego niedobory skutkują słabym plonowaniem, marnieniem liści i wolniejszym wzrostem rośliny.

Nawożenie mikroelementami należy przeprowadzić jak najwcześniej, najpierw w fazie 4-6 liści, a następnie – większą dawką – najpóźniej do zwarcia międzyrzędzi.

Stosując się do tych zasad można zagwarantować sobie wysoką opłacalność uprawy buraka cukrowego, która w polskich warunkach zaczyna się od plonów przekraczających 40 ton na hektar.


Autor wpisu:
Soluma Group, Grzegorz Wiśniewski

Nasze usługi

Zapoznaj się z ofertą świadczoną przez członków naszej grupy biznesowej, ponad 20 różnych firm i branż.

Zobacz ofertęDołącz swoją firmę

Stosujemy pliki cookies. Jeśli nie blokujesz tych plików (samodzielnie przez ustawienia przeglądarki), to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Zobacz politykę cookies.
Przewiń do góry