Data wpisu: 30.09.2023

Trzy filary zwiększania plonów rolnych

Produkcja rolna musi się przede wszystkim opłacać. Choć główny wpływ mają na to ceny w skupach, które mogą się diametralnie różnić w poszczególnych latach, to nie zapominajmy o tym, że sam rolnik również zachowuje kontrolę nad efektywnością i produktywnością jego gospodarstwa. Mamy tutaj na myśli sięganie po rozwiązania umożliwiające realne zintensyfikowanie plonowania na tym samym polu uprawnym. W naszym poradniku omawiamy trzy filary procesu zwiększania plonów rolnych.

Badanie gleby

Przeprowadzanie badań gleby to dziś nie tyle opcja, co obligatoryjny element prowadzenia gospodarstwa rolnego. Przy obecnym poziomie zaawansowania produkcji rolnej i potrzebie zmaksymalizowania plonowania, każdy rolnik musi kontrolować takie parametry, jak pH gleby, zawartość składników odżywczych, makro i mikroelementów.

Badania gleby przeprowadza się z różną częstotliwością. Optymalnie będzie robić to przed każdym zasiewem i obowiązkowo przed zmianą uprawianej rośliny na danym polu. Takim minimum jest badanie gleby raz na 2-3 lata – w tym czasie parametry gruntu mogą się diametralnie zmienić.

Prawidłowe przygotowanie pola do zasiewu

Czyli ogólnie pojmowana agrotechnika. Tutaj znów warto podkreślić, że choć tradycyjne metody przygotowywania pól nadal się sprawdzają, to jednak przy obecnej mechanizacji rolnictwa, bazowaniu na precyzyjnych informacjach na temat składu gleby i dostępności olbrzymiej ilości odmian poszczególnych roślin uprawnych, niezbędne jest stałe uzupełnianie swojej wiedzy i sięganie po nowoczesne rozwiązania agrotechniczne.

Przygotowanie pola do zasiewu to już nie tylko bronowanie i talerzowanie, ale też odpowiednie nawożenie przedsiewne, wspomniane badanie gleby, zbudowanie systemu nawadniania, kontrolowanie głębokości siewu nasion, sprawdzanie temperatury gleby, precyzyjne ustalanie odpowiedniej ilości nasion i wiele innych czynności. Choć może się to wydawać przesadą, to w rzeczywistości każda z tych rzeczy ma pośredni lub bezpośredni wpływ na plonowanie.

Dobór odpowiednich nawozów

Trzecim filarem, który umożliwia czy wręcz warunkuje zwiększenie plonów, jest stosowanie nawozów organicznych i przede wszystkim mineralnych. Współczesne rolnictwo nie może funkcjonować na oczekiwanym poziomie wydajności bez podpierania się sztucznymi nawozami. Ważne jest, aby używać ich z głową, w odpowiednich ilościach, minimalizując tym samym negatywny wpływ nawożenia na środowisko naturalne.

Przy zakupie nawozów zawsze kierujemy się zapotrzebowaniem gleby i roślin na konkretne składniki odżywcze, a także okresem wegetacji – dana roślina może mieć zupełnie inne potrzeby odżywcze w czasie kiełkowania, wschodów i rozwoju.

Opierając produkcję rolną na tych trzech filarach możesz znacząco zwiększyć konkurencyjność swojego gospodarstwa, poprawić plonowanie i tym samym uzyskiwać wyższe przychody z działalności rolniczej. Jest to szczególnie ważne w czasach, gdy polscy rolnicy muszą ostro rywalizować nie tylko między sobą, ale też z zalewem tanich płodów z zagranicy.

Dodajmy również, że kierowanie się omówionymi wskazówkami pozwoli zarówno zwiększyć plonowanie, jak i poprawić jakość plonów, co dziś jest jednym z najważniejszych wyzwań stojących przed producentami żywności.


Autor wpisu:
Soluma Group, Grzegorz Wiśniewski

Nasze usługi

Zapoznaj się z ofertą świadczoną przez członków naszej grupy biznesowej, ponad 20 różnych firm i branż.

Zobacz ofertęDołącz swoją firmę

Stosujemy pliki cookies. Jeśli nie blokujesz tych plików (samodzielnie przez ustawienia przeglądarki), to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Zobacz politykę cookies.
Przewiń do góry