Data wpisu: 30.09.2023

Zastosowanie nawozów fosforowych

Nawozy fosforowe należą do tych najczęściej stosowanych w rolnictwie. Są niezbędne dla zapewnienia prawidłowego wzrostu roślin, mając bezpośredni wpływ na jakość i wielkość uzyskiwanych plonów. Zastosowanie nawozów fosforowych jest bardzo szerokie, wymagają ich praktycznie wszystkie popularne rośliny uprawiane w naszym kraju – zarówno odmiany ozime, jak i jare. Oto najważniejsze fakty na temat tej grupy nawozów.

Cel stosowania nawozów fosforowych

Fosfor to główny makroelement przyswajany przez rośliny uprawne. Decyduje o wielkości plonów, dlatego ma kluczowy wpływ na opłacalność produkcji rolnej. Warto przy tym zaznaczyć, że w Polsce na większości gleb występują znaczne niedobory fosforu, stąd pojawia się konieczność uzupełniania tego pierwiastka na drodze nawożenia.

Źródła fosforu

Fosfor można dostarczać roślinom pod różnymi postaciami. Najpopularniejszym rozwiązaniem jest stosowanie nawozów fosforowych (mineralnych), w których występuje on w dobrze przyswajalnych formach. Wspomnijmy także o źródłach naturalnych, czyli nawozach organicznych i resztkach pożniwnych.

W tym miejscu warto zaznaczyć, że przyswajalność fosforu jest ściśle uzależniona od pH gleby. Zarówno niskie, jak i wysokie pH, może drastycznie obniżać pobieranie tego pierwiastka przez rośliny, nawet do poziomu zaledwie 25%. Niezbędne jest zatem przeprowadzenie analizy agrochemicznej gleby dla ustalenia dawkowania nawozu oraz ewentualnie przeprowadzenia zabiegów agrotechnicznych przygotowujących glebę do siewu.

Rodzaje nawozów fosforowych

Nawozy fosforowe można podzielić na kilka segmentów:

  1. Nawozy wolnodziałające – przykładem będą tutaj superfosfaty.
  2. Nawozy szybkodziałające – tutaj za przykład mogą posłużyć fosforan amonu, fosforan mocznika czy fosforan monopotasu.
  3. Nawozy z fosforem chronionym.

Dobór konkretnego nawozu to kwestia indywidualna. Wszystko zależy tutaj od rodzaju uprawianych roślin, jakości gleby, konkretnego stanowiska, jak również oczekiwań rolnika względem wielkości i jakości plonów. Warto wspierać się doradztwem doświadczonego sprzedawcy nawozów, który znając potrzeby klienta zaproponuje mu odpowiednie produkty ze swojej oferty.

Skutki niedoborów fosforu

Zaniedbanie kwestii nawożenia upraw preparatami fosforowymi może w krótkim czasie przynieść poważne problemy i skutkować bardzo słabym plonowaniem. Typowymi objawami niedoborów fosforu w glebie są:

  • Osłabiony rozwój młodych pędów;
  • Skarłowacenie roślin;
  • Chloroza liści;
  • Opóźnienie kwitnienia;
  • Zmniejszona powierzchni liści;
  • Zmniejszenie zdolności do wiązania nasion i owoców;
  • Osłabienie rozwoju części korzeniowej rośliny;
  • Pogorszone kiełkowanie;
  • Nadwrażliwość roślin na szkodniki i podatność na choroby;

Prawidłowe nawożenie roślin nawozami fosforowymi pozwala uniknąć ww. problemów, stanowiąc fundament prawidłowej uprawy i tym samym przekładając się na zyskowną produkcję rolną.

Pamiętajmy natomiast, że kluczowe jest tutaj dobranie odpowiednich nawozów (nie tylko pod względem składu, ale też formy ich podawania), które rzeczywiście sprawdzą się na konkretnym stanowisku – tutaj punktem wyjścia jest przeprowadzenie wspomnianej analizy agrochemicznej gleby.


Autor wpisu:
Soluma Group, Grzegorz Wiśniewski

Nasze usługi

Zapoznaj się z ofertą świadczoną przez członków naszej grupy biznesowej, ponad 20 różnych firm i branż.

Zobacz ofertęDołącz swoją firmę

Stosujemy pliki cookies. Jeśli nie blokujesz tych plików (samodzielnie przez ustawienia przeglądarki), to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Zobacz politykę cookies.
Przewiń do góry