Data wpisu: 12.10.2017

5 prawd biznesowych, które uświadomi Ci tylko dobry konsultant

Prowadzisz firmę. Całkiem nieźle Ci to wychodzi. A jednak czujesz, że możesz więcej i lepiej. Zastanawiasz się, co zrobić, aby osiągnąć jeszcze mocniejszą pozycję rynkową i nic konstruktywnego nie przychodzi Ci do głowy. To wyraźny sygnał, że czas najwyższy zatrudnić firmę consultingową. Jeśli sądzisz, że to wyrzucanie pieniędzy w błoto, przeczytaj nasz poradnik. Oto 5 prawd biznesowych, które uświadomi Ci tylko dobry konsultant. I już chociażby za to warto zapłacić.

 1. Nie każde działanie musi przynosić przychody – może za to generować dochody. Zapytasz: jak to możliwe? Otóż wystarczy, że zainwestujesz w coś, co będzie przynosić oszczędności, a więc ograniczy koszty stałe funkcjonowania przedsiębiorstwa, przy jednoczesnym utrzymaniu wydajności. Przykłady można mnożyć – przytoczmy chociażby inwestycję w termomodernizację siedziby firmy czy stworzenie regulaminu zakupów i zamówień, dzięki któremu firma przestanie marnotrawić zasoby i znajdzie tańszego dostawcę.
   
 2. Naprawdę warto modelować procesy w firmie – dysponując modelem jakiegoś procesu znacznie lepiej go rozumiesz, a więc możesz go efektywniej wykorzystać. Model pozwala pracownikom zorientować się, za co tak naprawdę są odpowiedzialni, dzięki czemu nie trwonią oni czasu na działania, które nie leżą w granicach ich kompetencji. Modelowanie procesów jest szczególnie przydatne w dziale produkcyjnym oraz w przypadku zasobów informatycznych.
   
 3. Udane negocjacje kończą się sukcesem obu stron – kłania się zasada win-win, czyli zwycięstwo-zwycięstwo. Błędem jest uparte dążenie do tego, aby druga strona transakcji była pokrzywdzona. To może się zemścić w przyszłości. Kompromis pozwala osiągnąć cel bieżący, ale także biznesowy. Dzięki takiemu prowadzeniu negocjacji możesz zyskać stałego kontrahenta i przez lata być zadowolonym ze współpracy.
   
 4. Jeśli coś nie działa dziś, nie będzie działać też jutro – nie ma zatem sensu zwlekać z wprowadzaniem zmian w obszarach, które ewidentnie nie funkcjonują tak, jak powinny. Jeśli w danym miesiącu zanotowałeś stratę i nie jest to dzieło przypadku czy nieszczęśliwego zbiegu okoliczności, to pora zacząć podejrzewać, że obecny model się nie sprawdza. Im wcześniej na to zareagujesz, tym szybciej wyjdziesz z tarapatów i nie narobisz sobie problemów finansowych, które będą ciągnąć firmę w dół.
   
 5. Prawdziwe pieniądze zarabia nie ten, kto pracuje, ale kto daje pracować innym – dlatego nie staraj się robić wszystkiego samodzielnie. Daj pracować swoim pracownikom, zwiększ zatrudnienie, skłoń zespół do wzięcia na siebie jeszcze większej odpowiedzialności. Ty zajmij się nadzorowaniem i planowaniem. Będziesz mieć więcej czasu dla siebie i rodziny, a dodatkowo przekonasz się, że masz wartościowych pracowników, na których można polegać. Korzystaj też z usług outsourcingowych – to znakomity sposób na optymalizację podatkową.
   

To prawdziwa rola doradcy biznesowego – otwarcie oczu klienta na to, w jaki sposób może jeszcze lepiej wykorzystać swoje zasoby. Czasami wystarczą drobne zmiany, aby firma nabrała wiatru w żagle. Ekspert spoza przedsiębiorstwa znacznie szybciej dostrzeże obszary wymagające


Autor wpisu:
Soluma Group, Grzegorz Wiśniewski

Nasze usługi

Zapoznaj się z ofertą świadczoną przez członków naszej grupy biznesowej, ponad 20 różnych firm i branż.

Zobacz ofertęDołącz swoją firmę

Przewiń do góry