Data wpisu: 19.11.2019

Gdy pracownik zgłasza wypalenie zawodowe. To sygnał alarmowy dla Twojej firmy!

Nie ma się z czego śmiać! Wypalenie zawodowe to bardzo poważny problem, a od 2019 roku także już oficjalnie choroba psychiczna, co potwierdziła Światowa Organizacja Zdrowia. Wciąż większość pracodawców nie przyjmuje do wiadomości, że ich pracownicy mogą być zagrożeni wypaleniem. Gdy jednak to sam pracownik zgłasza wypalenie, pracodawca nie może przejść nad tym do porządku dziennego. Musi bliżej przyjrzeć się sprawie, ponieważ wypalony pracownik to wyraźny sygnał alarmowy, że w firmie coś ewidentnie nie gra.

Wypalenie zawodowe u pracownika zagraża Twojej firmie

Jeśli wydaje Ci się, że wypalony pracownik jest po prostu leniwy czy trochę zbyt mocno zestresowany, to Twoja reakcja jest typowa, bo większość pracodawców trywializuje ten problem. Musisz sobie jednak zdawać sprawę z tego, że jeden wypalony pracownik może całkowicie rozregulować pracę zespołu i mieć fatalny wpływ na efektywność firmy. Dlaczego? Z kilku powodów:

  • Wypalenie zawodowe może wywoływać napady agresji, z nawet błahych powodów;
  • Wypalony pracownik zaraża swoim zobojętnieniem, demotywując innych;
  • Pracownik dotknięty wypaleniem zawodowym może obwiniać o to przełożonych czy nawet całe przedsiębiorstwo, mszcząc się za to chociażby szkalując markę pracodawcy w Internecie;
  • Problem psychiczny bardzo szybko odbija się na kondycji fizycznej pracownika, co z kolei rodzi poważne ryzyko chociażby wypadku przy pracy;
  • Wypalenie zawodowe fatalnie odbija się na zdrowiu, przez co pracownik bierze coraz częstsze i dłuższe zwolnienia lekarskie;

O czym może świadczyć to, że Twój pracownik się wypalił?

W sytuacji, gdy pracownik uczciwie zgłasza Ci wypalenie, a Ty masz do niego zaufanie i widzisz, że nie symuluje, powinieneś bardzo dokładnie przyjrzeć się organizacji pracy na stanowisku nieszczęśnika czy w całym dziale. Koniecznie porozmawiaj z jego bezpośrednim przełożonym i wypytaj o to, czy przypadkiem pracownik nie był w ostatnim czasie przesadnie obłożony obowiązkami, czy nie zgłaszał przemęczenia. Być może odkryjesz, że w Twojej firmie nagminnie łamie się przepisy Kodeku pracy i podstawowe zasady BHP.

Wypalony pracownik to antyreklama Twojego przedsiębiorstwa. W dobrze zarządzanej firmie nie ma miejsca na to, aby ludzie pracowali ponad siły, popadali w skrajną rutynę, nie widzieli sensu w tym, czym się zajmują. Być może to najwyższy czas na zmiany w pionie managerskim? W ustaleniu przyczyn takiego stanu rzeczy może Ci również pomóc zawodowy doradca biznesowy.

Na koniec jeszcze ciekawostka: od 2022 roku wypalenie zawodowe zostanie oficjalnie wpisane do katalogu chorób, których zdiagnozowanie jest podstawą do wystawienia pracownikowi L4. Już teraz warto więc wprowadzić w firmie zmiany, które zapobiegną bardzo prawdopodobnej fali zwolnień lekarskich z tytułu wypalenia.


Autor wpisu:
Soluma Group, Grzegorz Wiśniewski

Nasze usługi

Zapoznaj się z ofertą świadczoną przez członków naszej grupy biznesowej, ponad 20 różnych firm i branż.

Zobacz ofertęDołącz swoją firmę

Stosujemy pliki cookies. Jeśli nie blokujesz tych plików (samodzielnie przez ustawienia przeglądarki), to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Zobacz politykę cookies.
Przewiń do góry