Pomimo ewidentnej zadyszki polskiej gospodarki, rynek pracy wciąż wygląda mocno – oczywiście z perspektywy pracowników. Nie tylko fachowcy, ale też osoby o niskich kwalifikacjach, nie mają większych problemów ze znalezieniem zatrudnienia. Wbrew obiegowej opinii szukają go nie tylko w największych przedsiębiorstwach. Argumenty w rywalizacji o najlepszych pracowników mają także mali pracodawcy, a te najważniejsze omawiamy w naszym poradniku.
Dla wielu osób, zwłaszcza mających doświadczenie z pracy w korporacji, będzie to naprawdę duża zaleta. Bezpośredni kontakt z pracodawcą sprawia, że nie czujemy się w firmie jak numerek ewidencyjny. Ułatwia to również delegowanie zadań i uzyskiwanie feedbacku, co ma przełożenie na lepszą efektywność pracy i satysfakcję z jej wykonywania.
Praca w wieloosobowym zespole z jednej strony rozwadnia odpowiedzialność z projekt, z drugiej natomiast sprawia, że czujemy się wyobcowani i nie budujemy tak silnej więzi z pracodawcą. Nie brakuje pracowników, również posiadających bardzo wysokie kwalifikacje, którzy preferują pracę w małych zespołach, w których mogą nawiązywać relacje nie tylko na gruncie zawodowym. Mały zespół sprzyja także dobrej atmosferze w miejscu pracy.
W małych firmach często dużo bardziej dba się o rozwój kwalifikacji pracowników, ponieważ koszty rekrutacji są tak wysokie, że korzystniejszym rozwiązaniem dla pracodawcy jest zapewnienie pracownikom odpowiednich szkoleń i poświęcenie czasu na wdrożenie ich do wykonywania określonych zadań. Jeśli więc poza miejscem zatrudnienia pracownik szuka też nowych wyzwań i chce podnieść swoje kompetencje zawodowe, to mała firma może być dla niego atrakcyjnym wyborem.
W korporacjach, zwłaszcza realizujących projekty w całym kraju i posiadających wiele oddziałów, praca w delegacji nie jest niczym niezwykłym. Nie każdy natomiast jest tym zainteresowany. Jeśli Twoja firma prowadzi działalność wyłącznie lokalnie, to warto podkreślić ten fakt na etapie rekrutacji, co może być silnym argumentem przemawiającym na korzyść Twojej oferty.
Choć mówi się, że to korporacje mają najbardziej przejrzysty system ścieżki awansu, to w praktyce małe firmy mogą zaoferować swoim pracownikom bardziej realistyczną i bliższą perspektywę pokonywania kolejnych szczebli kariery. Wynika to z faktu, iż w takich firmach łatwiej jest zaprezentować swoje umiejętności i przekonać pracodawcę, że powinien przenieść pracownika na bardziej odpowiedzialne stanowisko.
Zapoznaj się z ofertą świadczoną przez członków naszej grupy biznesowej, ponad 20 różnych firm i branż.