Tytułowe pytanie zadaje sobie mnóstwo pracodawców. Czołowy pracownik, który wypracowuje sporą część zysków firmy, jest na wagę złota, ale każdy komin płacowy ma swoje granice. Jeśli nie stać Cię na to, aby ciągle dawać pracownikowi podwyżki, musisz sięgnąć po inne sposoby. Uwaga! Okazują się one równie skuteczne, jak zachęta finansowa. Sprawdź najlepsze metody na zatrzymanie najcenniejszego pracownika w firmie i odparcie zakusów konkurencji.
To bardzo pożądane przez pracowników rozwiązanie, którego wdrożenie powinieneś poważnie rozważyć. Elastyczny czas pracy wcale nie oznacza, że pracownicy mają przychodzić do firmy kiedy chcą. Mogą natomiast część obowiązków wykonywać z domu czy dowolnego innego miejsca. Korzyści dla Ciebie? Bardziej zmotywowany zespół, poprawa atmosfery w firmie oraz… mniej zwolnień lekarskich na chore dzieci.
Czym jest premia retencyjna? To świetny sposób na zatrzymanie najlepszych pracowników w firmie. Polega na udzieleniu pracownikowi jakiejś korzyści, ale w zamian za zobowiązanie się do pracowania w firmie przez określony czas. Pokażemy to na konkretnym przykładzie.
Umawiasz się z pracownikiem, że sfinansujesz mu studia podyplomowe, dzięki czemu podniesie on swoje kwalifikacje i zwiększy swoją wartość na rynku pracy. Podwładny zobowiązuje się jednak, że po zakończeniu studiów nie zrezygnuje dobrowolnie z pracy u Ciebie np. przez kolejne 2 lata. To swoista lojalka, która bardzo dobrze chroni interesy pracodawcy.
Tutaj masz bardzo szerokie pole do popisu. Benefitem pozapłacowym może być wszystko, co tylko przedstawia jakąś wartość dla pracownika, a Ty możesz to bez większego problemu sfinansować. Klasyczne przykłady to: karty sportowe, samochód służbowy, telefon bez limitu, Internet mobilny do użytku prywatnego. Bardzo ciekawym, choć znacznie kosztowniejszym rozwiązaniem może być także uruchomienie firmowego przedszkola dla dzieci pracowników.
Inwestycja w ludzi zawsze się opłaca, zwłaszcza jeśli pozwala mocniej związać pracowników z przedsiębiorstwem. Widząc, że najlepszy człowiek jest kuszony przez konkurencję możesz mu zaproponować, że sfinansujesz jakieś szkolenia, na których szczególnie mu zależy. Nawet jeśli po czasie i tak zdecyduje się odejść, prawdopodobnie zdążysz wykorzystać jego wyższe kompetencje.
W każdym badaniu pracownicy podkreślają, że największy wpływ na satysfakcję z pracy w danej firmie mają wysokość wynagrodzenia oraz atmosfera w zespole. Nie lekceważ tego. Jeśli chcesz, aby ludzie wiązali swoją przyszłość z Twoją firmą, musisz im zapewnić komfortowe warunki pracy zarówno na poziomie rzeczowym, jak i emocjonalnym. Elementem strategii team building może być chociażby regularne organizowanie imprez dla pracowników, wyjazdów integracyjnych czy – o czym pracodawcy często zapominają – wprowadzenie przejrzystych zasad awansów, uzyskiwania premii oraz komunikacji z przełożonymi.
Zapoznaj się z ofertą świadczoną przez członków naszej grupy biznesowej, ponad 20 różnych firm i branż.