Data wpisu: 26.01.2021

Dlaczego wspólnik jest lepszy od pracownika?

Być może czujesz, że doszedłeś już do ściany. Samodzielnie zbudowałeś dochodowy biznes, ale coraz częściej brakuje Ci sił i motywacji, by przychodzić do biura i obsługiwać klientów. To naturalne, że myślisz o zatrudnieniu pracownika, ale czy na pewno to sprawi, że będziesz mniej pracować i się stresować? Niekoniecznie. Alternatywą dla zwiększenia zatrudnienia może być wzięcie wspólnika do firmy. Sprawdź, jakie wynikają z tego korzyści w porównaniu z zatrudnieniem pracownika.

Wspólnik musi coś wnieść do firmy

A pracownik oczywiście nie – poza swoimi umiejętnościami i doświadczeniem. Jest to niezaprzeczalna zaleta wzięcia wspólnika, który zwyczajowo powinien albo dokapitalizować biznes, albo wnieść do niego know-how, kontakty biznesowe, wiedzę lub środki trwałe, na przykład zaplecze produkcyjne.

Pozyskanie rzetelnego wspólnika może więc być przełomowym momentem dla właściciela firmy, który sam od dłuższego czasu ma problemy z łączeniem zarządzania biznesem z pracą własną.

Świeże spojrzenie na biznes

Chyba każdy przedsiębiorca miał taki moment, kiedy kompletnie zatracił wizję dalszego rozwoju swojej firmy. Może to być spowodowane przemęczeniem, ale równie dobrze wypaleniem czy wpadnięciem w rutynę. Wspólnik może wnieść do firmy dużo ożywienia, spojrzeć na biznes z zupełnie innej perspektywy i wdrożyć takie pomysły, które pozwolą przedsiębiorstwu nabrać rozpędu.

Oczywiście nie może też być tak, że wspólnik otrzyma całkowicie wolną rękę we wprowadzaniu zmian. Zasady współpracy muszą zostać szczegółowo uregulowane. Warto natomiast korzystać z dobrych pomysłów wspólnika, który przecież też ma interes w tym, aby firma przynosiła coraz wyższe dochody (czego z kolei nie można powiedzieć o pracowniku otrzymującym stałą pensję).

Możesz powierzyć wspólnikowi te elementy biznesu, które Cię męczą

Wspólnika zawsze bierze się po coś – a motywacją niekoniecznie muszą być problemy finansowe. Naprawdę wielu przedsiębiorców rozgląda się za wspólnikami tylko w celu powierzenia im obszarów, którymi nie chcą się dłużej zajmować.

Przykładowo: słabo wychodzi Ci zarządzanie ludźmi, nie masz nosa do zatrudniania wartościowych pracowników, a do tego nie przepadasz za pracą z klientem. Poszukaj wspólnika, który przejmie te obowiązki, dzięki czemu będziesz mógł się skupić np. na kwestiach finansowych czy realizowaniu większej liczby zleceń.


Autor wpisu:
Soluma Group, Grzegorz Wiśniewski

Nasze usługi

Zapoznaj się z ofertą świadczoną przez członków naszej grupy biznesowej, ponad 20 różnych firm i branż.

Zobacz ofertęDołącz swoją firmę

Stosujemy pliki cookies. Jeśli nie blokujesz tych plików (samodzielnie przez ustawienia przeglądarki), to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Zobacz politykę cookies.
Przewiń do góry