Data wpisu: 20.07.2020

Pierwsza firma? Sprawdź, jak zmniejszyć ryzyko porażki

Nikt nie może Ci zagwarantować, że Twój pomysł na biznes zamiecie rynek i rzuci Ci cały kapitalistyczny świat do stóp. Musisz mieć świadomość, że nawet jeśli biznesplan wygląda świetnie, to zawsze możesz się gdzieś potknąć. To zupełnie normalne i ten scenariusz przerabiał praktycznie każdy przedsiębiorca. Na szczęście są sprawdzone sposoby na to, aby zmniejszyć ryzyko bolesnej i kosztownej w skutkach porażki. Poznaj je, szczególnie jeśli szykujesz się do założenia swojej pierwszej firmy.

Poduszka finansowa

Bardzo dobrą praktyką, którą poleci Ci każdy doświadczony przedsiębiorca, jest zbudowanie poduszki finansowej jeszcze przed startem z własnym biznesem. Myśl o założeniu firmy na pewno nie pojawiła się wczoraj, rozważasz to od miesięcy, dlatego możesz zgromadzić trochę oszczędności, które będą stanowić Twoje finansowe zabezpieczenie. Bierz pod uwagę scenariusz, że przez kilka pierwszych miesięcy możesz nic nie zarobić.

W takiej sytuacji większość przedsiębiorców zaczyna panicznie ograniczać wydatki, zwłaszcza te, dzięki którym ich firmy mogłyby zrobić duży krok do przodu. Nie powtarzaj tego błędu – zabezpiecz się finansowo i dopiero wtedy zabierz się za zakładanie firmy.

Ciepełko etatu

Jeśli nadal pracujesz na etacie i jeszcze nie pochwaliłeś się swojemu szefowi, że zamierzasz spróbować sił w świecie przedsiębiorczości, to może na razie się z tym wstrzymaj? Rzucenie etatu jest łatwe, ale ponowne znalezienie pracy już niekoniecznie. Jeśli istnieje szansa, że pogodzisz prowadzenie firmy z pracą na etacie, przynajmniej przez pierwszych kilka miesięcy, to warto się na takie rozwiązanie zdecydować.

Etat da Ci stabilizację finansową i ośmieli Cię do podejmowania odważniejszych kroków w biznesie, co może być bardzo wskazane.

Współpraca biznesowa

To zrozumiałe, że nie bardzo odnajdujesz się w tych wszystkich biznesowych tematach. Znasz się na tym, co zamierzasz oferować pod szyldem własnej firmy, ale już sprawy marketingowe, podatkowe, formalnoprawne są dla Ciebie czarną magią. To dobry moment, aby rozważyć nawiązanie współpracy biznesowej z jakąś silną marką, która udzieli Ci porządnego wsparcia na samym początku. Rozejrzyj się za jakąś grupą biznesową, do której Twoja firma może pasować, nie tracąc przy tym własnej tożsamości. Sprawdź warunki, dopytaj o szczegóły – może to właśnie będzie idealne rozwiązania dla Ciebie?


Autor wpisu:
Soluma Group, Grzegorz Wiśniewski

Nasze usługi

Zapoznaj się z ofertą świadczoną przez członków naszej grupy biznesowej, ponad 20 różnych firm i branż.

Zobacz ofertęDołącz swoją firmę

Stosujemy pliki cookies. Jeśli nie blokujesz tych plików (samodzielnie przez ustawienia przeglądarki), to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Zobacz politykę cookies.
Przewiń do góry