Data wpisu: 22.12.2022

Dlaczego warto korzystać z mediacji w biznesie?

Polskie sądy coraz częściej nakazują stronom konfliktu skorzystanie ze ścieżki mediacji. Jest to o wiele tańsze rozwiązanie dla systemu sprawiedliwości, pozwalające również „odkorkować” sale sądowe i odciążyć pracowników cywilnych, dziś dosłownie zawalonych sprawami gospodarczymi. Z mediacji można skorzystać również we własnym zakresie (mediacja przedsądowa), zatrudniając zawodowego mediatora, który pomoże skonfliktowanym stronom w dojściu do porozumienia. Dlaczego mediacja w biznesie ma sens? Oto kilka argumentów.

Mediacja jest dużo szybsza niż postępowanie sądowe

Każdy przedsiębiorca, który miał nieprzyjemność przechodzić przez piekło rozprawy sądowej wytoczonej np. nieuczciwemu kontrahentowi doskonale wie, że jest to – pisząc eufemistycznie – dość nieprzyjemne. Polski wymiar sprawiedliwości działa bardzo nierychliwie, jest po prostu niewydolny, dlatego sprawy gospodarcze potrafią się ciągnąć miesiącami i latami.

W tym czasie przedsiębiorca wciąż ponosi wysokie koszty obsługi prawnej, nie mając żadnej gwarancji, że wyrok będzie dla niego korzystny. Mało tego: nawet jeśli sąd orzeknie na korzyść powoda, to nie ma pewności, że przegrana strona wywiąże się z zasądzonego wyroku.

Niski koszt mediacji

Mediacja jest o wiele tańsza niż przewód sądowy, ponieważ nie musi w niej uczestniczyć prawnik czy radca prawny. Zadaniem mediatora jest możliwie jak najszybsze wypracowanie takiego konsensusu, który jest do zaakceptowania dla obu stron.

Owszem, mediacja również nie gwarantuje np. odzyskania wszystkich pieniędzy, których nie chce zapłacić druga strona relacji biznesowej, ale daje nadzieję na to, że obie strony rozliczą się przynajmniej częściowo.

Dzięki mediacji nie stawiamy sprawy na ostrzu noża

Sprawa w sądzie zawsze powinna być traktowana w kategorii ostateczności. Wbrew pozorom nawet posiadanie racji niczego w naszym kraju nie gwarantuje. Może się nawet okazać, że druga strona konfliktu w odpowiedzi na wytoczenie jej procesu użyje wszelkich sposobów, aby wykazać brak majątku, przez co nawet interwencja komornika na niewiele się zda.

Mediacja jest okazaniem dobrej woli, co może zachęcić drugą stronę do polubownego zażegnania konfliktu i uniknięcia uciążliwego, długotrwałego postępowania sądowego. Często okazuje się wręcz, że dzięki mediacji strony nie tylko zakopały topór wojenny i uzyskały satysfakcjonujące rozwiązanie, ale nawet kontynuowały współpracę w przyszłości, już bez wdawania się w konfliktowe sytuacje.


Autor wpisu:
Soluma Group, Grzegorz Wiśniewski

Nasze usługi

Zapoznaj się z ofertą świadczoną przez członków naszej grupy biznesowej, ponad 20 różnych firm i branż.

Zobacz ofertęDołącz swoją firmę

Stosujemy pliki cookies. Jeśli nie blokujesz tych plików (samodzielnie przez ustawienia przeglądarki), to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Zobacz politykę cookies.
Przewiń do góry