Data wpisu: 01.07.2021

Mediacje – 4 przykłady sytuacji, w których świetnie się sprawdzają

Korzystałeś kiedykolwiek z usług mediatora? Jeśli nie, to być może nasz artykuł Cię do tego zmotywuje. W życiu przedsiębiorcy jest całe mnóstwo sytuacji, w których bez wątpienia przydałoby się wsparcie specjalisty od mediacji. Można go wynająć prywatnie lub skorzystać z usług mediatora sądowego. Wymieniamy 4 przykłady sytuacji, w których mediator może zrobić świetną robotę.

Konflikt z kontrahentem

Masz kontrahenta, z którym nie możesz się dogadać. Konflikt między Wami narasta, przez co wspólnie realizowana inwestycja stoi, a inwestor zaczyna już grozić karami umownymi. Sytuacja bez wyjścia? Niekoniecznie. Zamiast zrywać współpracę i ponosić z tego tytułu poważne konsekwencje finansowe oraz wizerunkowe, lepiej będzie skorzystać z pomocy mediatora.

Pomoże on wypracować kompromis, który będzie podstawą do kontynuowania współpracy z kontrahentem. Nie musicie się lubić, ale powinniście dążyć do zakończenia realizacji inwestycji oraz rozstania się z klasą. Mediator nie będzie oceniać, kto zawinił. Jego zadaniem jest stworzenie katalizatora, który pozwoli oczyścić atmosferę i profesjonalnie zadbać o wspólne interesy.

Konflikt ze wspólnikiem

Zgodnie ze starym powiedzeniem spółka nie jest wymarzoną formą prowadzenia biznesu. Głównym problemem pozostają tutaj rozbieżności między wspólnikami w zakresie m.in. wyznaczania kierunku rozwoju firmy, zaciągania zobowiązań finansowych czy metod realizacji zleceń.

Jeśli nie możesz się dogadać ze wspólnikiem, przez co los firmy wisi na włosku, a pracownicy reagują na konflikt stopniowym odchodzeniem z przedsiębiorstwa, to czas najwyższy skorzystać z usług mediatora.

Konflikt z pracownikiem

Niewielu przedsiębiorców decyduje się na skorzystanie z mediacji w przypadku konfliktu z pracownikiem. Tymczasem jest to bardzo dobry sposób na uniknięcie przykrych konsekwencji rozstania się z pracownikiem w nieprzyjemnej atmosferze. Zwolniona osoba może np. szkalować wizerunek firmy na portalach typu GoWork, a pozbycie się takich komentarzy jest bardzo trudne.

Jeśli więc sytuacja z pracownikiem stanęła na ostrzu noża i pracodawca chce się go koniecznie pozbyć z firmy, to negocjowanie warunków rozstania warto powierzyć zawodowemu mediatorowi.

Windykacja długu

Rozmowy z dłużnikiem także dobrze jest prowadzić przy wsparciu mediatora. Powinien to być naturalny etap poprzedzający wystąpienie na drogę sądową (a nawet korzystny wyrok niekoniecznie rozwiąże problemy wierzyciela). Mediacja może się być znacznie skuteczniejsza, pozwoli wypracować jakieś sensowne wyjście z niekomfortowej dla obu stron sytuacji i np. pozwolić wierzycielowi odzyskać swoje pieniądze w formie ratalnej, jednocześnie unikając wysokich kosztów postępowania windykacyjnego.


Autor wpisu:
Soluma Group, Grzegorz Wiśniewski

Nasze usługi

Zapoznaj się z ofertą świadczoną przez członków naszej grupy biznesowej, ponad 20 różnych firm i branż.

Zobacz ofertęDołącz swoją firmę

Stosujemy pliki cookies. Jeśli nie blokujesz tych plików (samodzielnie przez ustawienia przeglądarki), to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Zobacz politykę cookies.
Przewiń do góry