Data wpisu: 10.06.2022

Jak inwestować na rynkach finansowych, gdy jest się przedsiębiorcą?

Większość właścicieli dochodowych biznesów prędzej czy później zacznie rozważać różne opcje inwestycyjne. Zgodnie z zasadą, że pieniądz robi pieniądz, warto przeznaczać wolne środki na różnego rodzaju inwestycje, które potencjalnie mogą przynieść sporą stopę zwrotu lub przynajmniej ochronić oszczędności przed inflacją. Jeśli dopiero przymierzasz się do inwestowania, to na dobry początek sprawdź kilka ważnych wskazówek.

Inwestuj tylko nadwyżki!

To bardzo ważna zasada, o której niestety łatwo można zapomnieć – zwłaszcza po początkowych sukcesach na polu inwestycji. Powinieneś ustalić sam ze sobą, że inwestujesz na rynkach finansowych tylko tyle środków, ile możesz zamrozić na dłuższy czas, a Twoja działalność nie doświadczy z tego powodu żadnych problemów.

Przykładowo: nie może być tak, że na początku miesiąca zainwestujesz całą nadwyżkę w jakieś aktywo, a pod koniec zaczniesz kombinować, skąd wziąć środki na wypłaty i daniny publicznoprawne.

Dywersyfikuj portfel inwestycyjny

Choć guru inwestowania, Warren Buffet, twierdzi, że dywersyfikacja jest domeną osób źle wybierających inwestycje, to jednak bezpieczeństwo portfela powinno być dla Ciebie priorytetem – przynajmniej do momentu, w którym inwestujesz nadwyżki finansowe i nie masz jeszcze pełnego zabezpieczenia ekonomicznego.

Staraj się wybierać inwestycje z różnych sektorów – na przykład równoważąc akcje spółek giełdowych obligacjami rządowymi.

Postaw na długi horyzont inwestycyjny

Pisząc o „długim” horyzoncie mamy na myśli minimum 3-letnią perspektywę. Częstym błędem początkujących inwestorów jest uleganie przeświadczeniu, że na rynku finansowym wszyscy zarabiają majątek i to od niechcenia. Tak to niestety nie działa.

Musisz zdawać sobie sprawę z tego, że aż 80 procent inwestorów indywidualnych na rynkach finansowych ponosi straty. W zdecydowanej większości przypadków jest to spowodowane niecierpliwością, przeskakiwaniem z kwiatka na kwiatek i snuciem nierealistycznych wizji sukcesu. Daj sobie czas, poczekaj, dobrze oszacuj ryzyko, wybierz odpowiednie aktywa, a kiedyś zbierzesz owoce.

Nie inwestuj w aktywa, które wymagają Twojej ciągłej uwagi

Prowadząc firmę prawdopodobnie nie narzekasz na nadmiar czasu. Zamiast więc angażować się w aktywne zarządzanie swoim portfelem inwestycyjnym, rozważ zakup udziałów w funduszu czy po prostu kup takie aktywa, których nie trzeba stale doglądać. Mogą to być np. stabilne spółki dywidendowe.


Autor wpisu:
Soluma Group, Grzegorz Wiśniewski

Nasze usługi

Zapoznaj się z ofertą świadczoną przez członków naszej grupy biznesowej, ponad 20 różnych firm i branż.

Zobacz ofertęDołącz swoją firmę

Stosujemy pliki cookies. Jeśli nie blokujesz tych plików (samodzielnie przez ustawienia przeglądarki), to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Zobacz politykę cookies.
Przewiń do góry