Data wpisu: 18.01.2021

Kiedy warto dokładać do biznesu?

Dokładanie do biznesu wydaje się być szaleństwem, ale w praktyce jest codziennością dla tysięcy polskich przedsiębiorców. Nie zawsze musi to oznaczać, że biznes jest do niczego i lada moment zniknie z rynku. Bywają sytuacje, w których dokładanie do firmy z prywatnych pieniędzy ma jak najbardziej sens. Kiedy warto to robić? Sprawdź w naszym poradniku.

Masz jasno nakreślony plan

Z prowadzeniem biznesu jest trochę tak, jak z inwestowaniem w akcje spółek giełdowych. Jeśli nakreśliłeś strategię, masz do niej pełne przekonanie, to nie powinny Cię interesować chwilowe wahania kursu – cel jest obrany i tylko on się liczy.

Tak samo jest z firmą. Jeśli biznesplan zakłada, że przedsiębiorstwo zacznie przynosić dochody za np. 10 miesięcy, to dokładanie do bieżącej działalności firmy z prywatnych pieniędzy nie jest niczym niezwykłym. Pytanie tylko, czy na pewno zadałeś sobie trud stworzenia wiarygodnego biznesplanu?

Biznes ewidentnie rośnie

Dokładanie do biznesu jest jak najbardziej uzasadnione, o ile widzisz tego efekty. Zaczynałeś od pracy na starym laptopie we własnym mieszkaniu, a dziś zatrudniasz ludzi i wynajmujesz fajne biuro? To dowód na rozwój biznesu.

Najważniejsze jest jednak to, czy pozyskujesz nowych klientów. Jeśli tak, a skala dokładania do firmy z miesiąca na miesiąc jest coraz mniejsza, to raczej nie masz się czym przejmować. Lada moment przyjdzie czas, kiedy firma zacznie już na siebie zarabiać, a docelowo także przynosić zyski.

Zachowujesz płynność finansową

To jasne, że nie możesz w nieskończoność dokładać do biznesu, ale czymś zupełnie innym jest budowanie firmy od zera i rozwijanie jej z oszczędności, które gromadziłeś właśnie na ten cel. Jeśli więc trzymasz się planu, dokładnie wiesz, co chcesz osiągnąć, a przy tym masz za co żyć i utrzymać rodzinę, to sytuacja zdaje się być pod kontrolą.

Problemy zaczną się w momencie, gdy dokładanie do firmy będzie wymagać zaciągania na ten cel kredytów i pożyczek – wówczas musi Ci się zapalić lampka ostrzegawcza.

Wiesz, że inwestujesz, a nie przejadasz pieniędzy

Musimy rozgraniczyć dokładanie do firmy w celu jej rozwoju od dokładania po to, aby np. zrealizować jakieś zachcianki czy reanimować biznes, który nie ma prawa dalej funkcjonować. Jeśli poświęcasz prywatne pieniądze na inwestycje, które w przewidywalnej przyszłości pozwolą Ci czerpać profity z biznesu, to wszystko jest w porządku. Choć oczywiście taka sytuacja nie może trwać wiecznie.


Autor wpisu:
Soluma Group, Grzegorz Wiśniewski

Nasze usługi

Zapoznaj się z ofertą świadczoną przez członków naszej grupy biznesowej, ponad 20 różnych firm i branż.

Zobacz ofertęDołącz swoją firmę

Stosujemy pliki cookies. Jeśli nie blokujesz tych plików (samodzielnie przez ustawienia przeglądarki), to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Zobacz politykę cookies.
Przewiń do góry