Data wpisu: 09.06.2021

Kiedy warto zatrudnić dodatkowych pracowników na umowę o dzieło?

Umowy o dzieło są na cenzurowanym, ponieważ media wykreowały ich fatalny obraz, uznając ten model zatrudnienia za źródło wszelkich patologii na rynku pracy. To oczywiście gruba przesada. Umowy cywilnoprawne były, są i pewnie jeszcze długo będą, ponieważ w niektórych sytuacjach pasują zarówno pracodawcom, jak i samym pracownikom. Sprawdź więc, kiedy warto zatrudnić dodatkowe osoby na umowę o dzieło.

W dni świąteczne

Jeśli masz sklep stacjonarny, to dobrze wiesz, że w dni świąteczne powinien on pozostać zamknięty. Jednocześnie doskonale zdajesz sobie sprawę z tego, że to właśnie w takie dni możesz zarobić sporo pieniędzy. Masz prawo legalnie otworzyć sklep, o ile za ladą stanie osoba specjalnie zatrudniona na ten dzień – tutaj kłania się właśnie umowa o dzieło (co ciekawe, można ją zawrzeć nawet z pracownikiem etatowym).

Gdy trafiło Ci się większe zlecenie

W każdej firmie zdarzają się sytuacje, kiedy nagle spływa bardzo atrakcyjne zlecenie, ale nie bardzo mamy możliwość jego zrealizowania przy obecnym stanie kadrowym. Zamiast odrzucać intratną propozycję lepiej będzie zatrudnić kilka dodatkowych osób na umowę o dzieło.

W okresie wakacyjnym

Wakacje są czasem, kiedy w wielu firmach wyraźnie spada produktywność. To zrozumiałe, w końcu każdy pracownik ma prawo do urlopu wypoczynkowego. Nic natomiast nie stoi na przeszkodzie, aby czasowo zastąpić urlopujące osoby pracownikami zatrudnionymi na umowę o dzieło. Sprawdzi się to jednak wyłącznie w przypadku prac niewymagających specjalistycznej wiedzy czy długiego przeszkolenia.

Gdy jesteś chory

Masz jednoosobową działalność gospodarczą i zachorowałeś, a tu trzeba pilnie realizować zlecenia dla klientów? Ratuj się zatrudnieniem pracownika na umowę o dzieło. Możesz go instruować telefonicznie i przynajmniej nie narazić się na opóźnienia, które mogłyby solidnie uderzyć w Twoją markę.

Gdy masz okresowe braki kadrowe

Chorują nie tylko przedsiębiorcy, ale też pracownicy. W każdej firmie bywa tak, że część załogi w tym samym czasie idzie na zwolnienie, przytrafiają się ciąże czy jakieś sytuacje losowe. Aby nie dopuścić do zahamowania produkcji dobrze będzie okresowo wzmocnić zespół zewnętrznymi pracownikami zatrudnionymi na umowę o dzieło.


Autor wpisu:
Soluma Group, Grzegorz Wiśniewski

Nasze usługi

Zapoznaj się z naszą ofertą dla firm: usługi marketingowe, produkcja oprogramowania, organizacja eventów, usługi bhp, usługi IT, oraz inne.

Zobacz ofertęSkontaktuj się z nami

Przewiń do góry