Data wpisu: 03.06.2020

Odwieszenie firmy, czyli wznowienie działalności gospodarczej krok po kroku

Możliwość zawieszenia działalności gospodarczej jest sporym udogodnieniem dla przedsiębiorców, którzy z jakiegoś powodu (najczęściej chodzi o finanse) nie mogą dłużej prowadzić firmy, ale też nie są jeszcze zdecydowani na jej ostateczne zamknięcie. Zawiesić działalność jest bardzo łatwo, a co z jej odwieszeniem? Z naszego poradnika dowiesz się, jak wznowić działalność gospodarczą krok po kroku.

Krok 1: przestrzegaj terminów

Przede wszystkim musisz pamiętać o tym, że działalność gospodarczą można zawiesić na maksymalnie 24 miesiące i ani dnia dłużej! Zwróć również uwagę, że wznowienie nie następuje automatycznie po przekroczeniu tego terminu. Jeśli więc nie poinformujesz Centralnej Ewidencji i Informacji Działalności Gospodarczej o ponownym rozpoczęciu prowadzenia firmy, otrzymasz oficjalne wezwanie z 30-dniowym terminem na określenie się. Jeśli je zignorujesz, Twoja firma zostanie wykreślona z ewidencji.

Krok 2: ZUS

Tutaj będzie łatwo, ponieważ nie masz obowiązku informowania Zakładu Ubezpieczeń Społecznych o wznowieniu prowadzenia działalności gospodarczej – ZUS dowie się o tym z CEiDG. Jeśli ponownie zacząłeś prowadzić firmę w trakcie miesiąca, składki opłacisz proporcjonalnie. Uwaga jednak! Nie dotyczy to składki na ubezpieczenie zdrowotne, którą zawsze trzeba opłacić w całości. Dlatego też najkorzystniej jest wznowić działalność pierwszego dnia miesiąca.

Jedynym obowiązkiem względem ZUS jest złożenie deklaracji ZUS DRA za miesiąc, w którym została wznowiona działalność gospodarcza. Uwaga! Jeśli działalność wznowiłeś w trakcie miesiąca, będziesz zobowiązany do ponownego złożenia ZUS DRA również za następny miesiąc.

Krok 3: urząd skarbowy

Jeśli w trakcie zawieszenia działalności gospodarczej nie osiągałeś żadnego przychodu z tytułu czynności związanych z Twoim biznesem, to nie musisz w zasadzie nic robić. Twój kontakt z urzędem skarbowym ograniczy się tylko do składania deklaracji i opłacania zaliczek na podatek dochodowy oraz podatek VAT (jeśli jesteś vatowcem) – albo co miesiąc, albo kwartalnie.

Jeśli natomiast w okresie zawieszenia prowadziłeś jakąś działalność wymagającą opodatkowania, to zaraz po wznowieniu musisz się rozliczyć ze skarbówką z osiągniętego przychodu i odprowadzić stosowną zaliczkę na podatek dochodowy oraz ewentualnie na podatek VAT.

Dodatkowo zaraz po wznowieniu działalności warto odezwać się do swoich starych klientów i poinformować ich, że „wróciłeś do gry”. Być może będą ponownie zainteresowani Twoimi usługami, co bardzo ułatwi Ci biznesowy restart.


Autor wpisu:
Soluma Group, Grzegorz Wiśniewski

Nasze usługi

Zapoznaj się z ofertą świadczoną przez członków naszej grupy biznesowej, ponad 20 różnych firm i branż.

Zobacz ofertęDołącz swoją firmę

Stosujemy pliki cookies. Jeśli nie blokujesz tych plików (samodzielnie przez ustawienia przeglądarki), to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Zobacz politykę cookies.
Przewiń do góry