Data wpisu: 06.08.2018

Praktyczne aspekty łączenia etatu z prowadzeniem działalności gospodarczej

Model równoległego wykonywania obowiązków służbowych na etacie z prowadzeniem własnego biznesu jest w naszym kraju dość popularny. Wynika to z dwóch czynników: przedsiębiorca na etacie nie musi opłacać składek na ubezpieczenie emerytalno-rentowe (oszczędność ponad 800 złotych miesięcznie), a ponadto ma zabezpieczenie ekonomiczne na wypadek niepowodzenia w biznesie. Jeśli i Ty myślisz o skorzystaniu z takiego rozwiązania, to najpierw sprawdź, z czym to się wiąże. Wymieniamy najważniejsze praktyczne aspekty łączenia etatu z działalności gospodarczą.

Urlop wypoczynkowy

Jako pracownik etatowy masz prawo do 20 lub 26 dni urlopu wypoczynkowego w ciągu roku (w zależności od stażu pracy). Pamiętaj, że w żaden sposób nie koliduje to z prowadzeniem działalności gospodarczej. Czyli: jeśli pracodawca udzieli Ci urlopu wypoczynkowego, możesz go wykorzystać wedle uznania. Możesz w tym czasie pracować na własny rachunek, nie narażając się na żadne konsekwencje ze strony skarbówki czy ZUS.

Chorobowe

Przedsiębiorca na etacie ma obowiązek opłacania składki na ubezpieczenie zdrowotne od swojej działalności (w Polsce mamy do czynienia z absurdalną sytuacją podwójnego oskładkowania). Nie jest ona szczególnie wysoka, ale pamiętaj, że fakt opłacania składki dwa razy nie daje Ci z tego tytułu żadnych przywilejów.

Co więcej, gdy zachorujesz i przedłożysz L4 pracodawcy, odbije się to na Twojej działalności. Zgodnie z prawem nie możesz bowiem wykonywać żadnych obowiązków zawodowych w czasie pobierania zasiłku chorobowego.

Urlop wychowawczy

Jeśli zdecydujesz się pójść na urlop wychowawczy, to nie będziesz otrzymywać pensji z zakładu pracy. Prawo gwarantuje Ci natomiast dalsze opłacanie składek do ZUS, które finansuje budżet państwa. Ale uwaga! Ten schemat nie zadziała w przypadku osób, które jednocześnie mają zarejestrowaną działalność gospodarczą.

Z prawnego punktu widzenia, przedsiębiorca na etacie, który skorzysta z urlopu wychowawczego, może zgłosić się do ubezpieczeń społecznych z innego tytułu – w tym przypadku z własnej działalności gospodarczej. Oznacza to, że będzie na Tobie ciążyć obowiązek zarejestrowania się w ZUS jako płatnik pełnych składek (ponad 1200 złotych miesięcznie). Wniosek? Pójście na urlop wychowawczy przez przedsiębiorcę pracującego na etacie się kompletnie nie opłaca.

Urlop macierzyński

Przedsiębiorca, który jednocześnie jest zatrudniony na etacie, może oczywiście skorzystać z urlopu macierzyńskiego. W takiej sytuacji będzie otrzymywać zasiłek z ZUS. Warto jednak pamiętać, że nawet w trakcie urlopu nie ustaje obowiązek opłacania składki zdrowotnej z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej.

Urlop bezpłatny

Pójście na urlop bezpłatny formalnie wiąże się z czasowym zawieszeniem stosunku pracy. Pracownik nie tylko nie otrzymuje pensji, ale też nie ma opłacanych składek do ZUS. Dla przedsiębiorcy oznacza to jedno: konieczność zarejestrowania się jako płatnik składek na ubezpieczenie emerytalno-rentowe. Nie ma tutaj znaczenia, czy urlop bezpłatny trwa 2 dni czy 2 miesiące.

Jak widzisz łączenie pracy etatowe z prowadzeniem działalności gospodarczej wiąże się nie tylko z korzyściami finansowymi, ale też konkretnymi obowiązkami. W praktyce taki układ ma krótkie nogi i prędzej czy później czeka Cię podjęcie decyzji: etat czy firma? Nie łudź się, że uda Ci się długo ciągnąć ten wózek.


Autor wpisu:
Soluma Group, Grzegorz Wiśniewski

Nasze usługi

Zapoznaj się z ofertą świadczoną przez członków naszej grupy biznesowej, ponad 20 różnych firm i branż.

Zobacz ofertęDołącz swoją firmę

Stosujemy pliki cookies. Jeśli nie blokujesz tych plików (samodzielnie przez ustawienia przeglądarki), to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Zobacz politykę cookies.
Przewiń do góry