Data wpisu: 18.11.2022

Przejęcie upadłego biznesu hotelowego. Co sprawdzić przed podpisaniem umowy?

Jeśli ktoś poluje na świetne okazje inwestycyjne, to nie mógł sobie wymarzyć lepszego prezentu niż lockdowny. Rząd zamykając gospodarkę w okresie pandemii „położył” niejeden biznes, a szczególnie mocno oberwał sektor hotelowy. Nie wszyscy właściciele obiektów noclegowych wytrzymali czas zamknięcia, dlatego dziś bez problemu można znaleźć oferty przejęcia upadłego biznesu hotelowego. Masz na oku jedną z takich okazji? W takim razie dowiedz się, co powinieneś sprawdzić na samym początku.

Zobowiązania hotelarza

Trzeba sobie zdawać sprawę z tego, że nikt nie pozbywa się dochodowego biznesu. Skoro hotel upadł, to coś musiało być zapalnikiem tych kłopotów – a pandemia to tylko jeden ze scenariuszy. Prawdopodobnie obiekt jest już mocno zadłużony i obecnego właściciela nie stać na spłacenie wierzycieli. Pamiętaj więc, aby sprawdzić, czy wraz z hotelem nie przejmujesz też gigantycznych zobowiązań.

Wcześniejsza rentowność biznesu

Na pewno ciekawą opcją będzie przejęcie takiego biznesu hotelowego, który w nieodległej przeszłości przynosił sowite zyski. W takiej sytuacji istnieje wysokie prawdopodobieństwo, że sprzedaż jest podyktowana ostatnimi wydarzeniami, które po prostu odebrały właścicielowi ochotę do dalszego kopania się z koniem.

Stan infrastruktury hotelowej

Hotel to przede wszystkim budynek i jego wyposażenie. Nie ma oczywiście co liczyć na to, że uda się przejąć za bezcen świeżo odnowiony obiekt i jakieś inwestycje na pewno trzeba będzie poczynić. Pytanie tylko, czy mówimy tutaj o pracach, które mogą być wykonane relatywnie szybko, również pod bieżącą działalnością hotelu, czy może takich, które wymagają całkowitego wyłączenia obiektu z użytku na wiele miesięcy.

System rezerwacji

To bardzo ważny element funkcjonowania współczesnego biznesu hotelowego. Jeśli obiekt nie posiada żadnego systemu do rezerwacji online, to nic dziwnego, że popadł tak duże kłopoty finansowe. Przypomnij sobie, kiedy ostatnim razem dzwoniłeś do jakiegoś hotelu z pytaniem o dostępny pokój? No właśnie. Dziś udostępnienie rezerwacji online jest standardem, dlatego jeśli hotel nie ma takiego systemu, to poważnie rozważ opłacalność inwestycji – kupienie dedykowanego narzędzia informatycznego jest dość kosztowne i powinno być podstawą negocjowania ceny obiektu.

Umowy z dostawcami

Koniecznie ustal, czy umowy obowiązujące obecnego właściciela zostaną utrzymane w mocy po przejęciu hotelu przez Ciebie. Może być to bardzo opłacalne w sytuacji, gdy mówimy o umowach wieloletnich, zawartych na korzystnych warunkach. Sprawdź również, które usługi hotelowe są realizowane w formule outsourcingu, a które przez pracowników etatowych (np. sprzątanie, pranie, prace konserwacyjne etc.).


Autor wpisu:
Soluma Group, Grzegorz Wiśniewski

Nasze usługi

Zapoznaj się z ofertą świadczoną przez członków naszej grupy biznesowej, ponad 20 różnych firm i branż.

Zobacz ofertęDołącz swoją firmę

Stosujemy pliki cookies. Jeśli nie blokujesz tych plików (samodzielnie przez ustawienia przeglądarki), to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Zobacz politykę cookies.
Przewiń do góry