Data wpisu: 06.01.2023

Też tak robisz w biznesie? W takim razie częściowo żyjesz na kredyt

Życie na kredyt kojarzy się z ciężką finansową patologią. Okazuje się jednak, że jest to codzienność dla niejednego przedsiębiorcy w Polsce. Co gorsza, wielu właścicieli firm tak do tego nie podchodzi i nie widzi problemu w tym, że częściowo żyje na kredyt. Jakie sytuacje o tym świadczą? Omawiamy je w naszym poradniku.

Wydawanie pieniędzy należnych skarbówce

To wręcz standard, zwłaszcza wśród drobnych przedsiębiorców prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą. Jeśli rozliczasz się z urzędem skarbowym kwartalnie, to tym bardziej możesz czuć pokusę wydawania nienależnych sobie pieniędzy – chociażby z podatku VAT zapłaconego przez kontrahentów. Trudno nazwać to inaczej, niż życiem na kredyt. Zwłaszcza, jeśli w terminie zapłaty podatku masz problem ze znalezieniem potrzebnej kwoty.

Opóźnianie płatności dla kontrahentów

Jeśli spóźniasz się z płatnościami za otrzymane faktury zakupowe, a w dodatku robisz to z premedytacją, to nie zyskasz naszej sympatii. Takie działanie jest skrajnie niemoralne i oby było jak najmniej takich przedsiębiorców – sorry za szczerość.

Zdaj sobie sprawę z tego, że jeśli nie płacisz w terminie, to de facto żyjesz na kredyt, czyli Twoje potrzeby i zachcianki finansują inni.

Zwlekanie z zapłatą do ostatniego dnia

Nie jest to oczywiście zabronione – termin to termin. Z drugiej jednak strony wiedząc, że możesz zapłacić kontrahentowi wcześniej, a tego nie robiąc, także ocierasz się o życie na czyjś kredyt. Zawsze warto pamiętać o tym, że drugą stroną relacji biznesowej jest człowiek, który być może bardzo czeka na należne mu pieniądze. Dlatego dobrą praktyką jest opłacanie faktur tak szybko, jak to tylko możliwe.

Spóźnione wypłacanie pensji pracownikom

Nie dość, że podważa to wiarygodność pracodawcy i podkopuje zaufanie do niego wśród załogi, to jeszcze takie postępowanie jest złamaniem przepisów Kodeksu pracy i musi być piętnowane. Życie na kredyt pracowników jest przykładem biznesowego „januszowania”. Zwłaszcza, gdy pracodawca postępuje tak z zasady, właściwie od początku działalności i niezależnie od rzeczywistej sytuacji finansowej przedsiębiorstwa.

Zamawianie produktów z odległym terminem płatności

Z jednej strony jest to wygodne i świadczy o zaufaniu sprzedawcy. Z drugiej jednak odległe terminy płatności sprzyjają rozporządzaniu nieswoimi pieniędzmi, których może zabraknąć w chwili, gdy rzeczywiście trzeba będzie już uregulować fakturę. Dlatego w miarę możliwości radzimy rozliczać się z kontrahentami na bieżąco.


Autor wpisu:
Soluma Group, Grzegorz Wiśniewski

Nasze usługi

Zapoznaj się z ofertą świadczoną przez członków naszej grupy biznesowej, ponad 20 różnych firm i branż.

Zobacz ofertęDołącz swoją firmę

Stosujemy pliki cookies. Jeśli nie blokujesz tych plików (samodzielnie przez ustawienia przeglądarki), to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Zobacz politykę cookies.
Przewiń do góry