Data wpisu: 23.11.2021

Zakładasz spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością? Uważaj na te proste błędy

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością to bardzo popularna forma prowadzenia działalności gospodarczej w naszym kraju. Wielu przedsiębiorców „ucieka” w spółkę przed wysokimi kosztami podatkowymi i ubezpieczeniowymi, inni wybierają sp. z o.o. ze względów wizerunkowych lub czysto formalnych. Jeśli sam właśnie przymierzasz się do założenia spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, to koniecznie uważaj na powszechnie popełnianie proste błędy. Gotową listę rzeczy, na które trzeba zwrócić uwagę znajdziesz w naszym poradniku.

Literówki

Banalny błąd w nazwie spółki, adresie czy nazwiskach wspólników może być brzemienny w skutkach. Są to powszechne sytuacje, które niepotrzebnie wydłużają proces zakładania spółki z ograniczoną odpowiedzialnością oraz narażają wspólników na dodatkowe koszty. Trzeba pamiętać, że każda, nawet najdrobniejsza zmiana we wpisie do KRS wymaga wniesienia opłaty w wysokości 250 złotych (plus 100 złotych za zaktualizowany wpis do Monitora Sądowego i Gospodarczego).

Brak załączników

Zakładając spółkę z o.o. np. przez system Ministerstwa Sprawiedliwości uważnie przeczytaj instrukcję i sprawdź, jakie załączniki są wymagane. Jeśli zapomnisz o choćby jednym papierku, to wpis zostanie odrzucony – i co ważne nie otrzymasz zwrotu pieniędzy! Będziesz musiał ponownie wystąpić o wpis do KRS, znów ponieść opłatę i stracić cenny czas.

Błędne kody PKD

Nie każdy wie, że spółka z ograniczoną odpowiedzialnością może mieć tylko do 10 kodów PKD (w odróżnieniu od jednoosobowej działalności gospodarczej, gdzie teoretycznie można wskazać wszystkie dostępne kody). Jeden z kodów PKD musi określać główną działalność spółki. Jeśli wskażesz zły kod, to wpis może zostać odrzucony – i będzie Cię czekać powtórka z rozrywki.

Niewłaściwy sąd rejestrowy

Ta pomyłka najczęściej wynika po prostu z nieznajomości przepisów. Pamiętaj, że spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością rejestruje sąd właściwy ze względu na jej siedzibę, a nie adresy zamieszkania wspólników. Jeśli np. mieszkasz w Bydgoszczy, ale spółkę zakładasz w Warszawie, to o rejestrację występujesz do sądu rejestrowego w stolicy.

Powielona nazwa spółki

Ciekawostka, o której nie wszyscy wiedzą. Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością musi mieć unikalną nazwę – w odróżnieniu od jednoosobowej działalności gospodarczej. Jeśli nazwa, którą wybrałeś, już istnieje (należy do innej zarejestrowanej spółki z o.o.), to wniosek o rejestrację zostanie odrzucony.


Autor wpisu:
Soluma Group, Grzegorz Wiśniewski

Nasze usługi

Zapoznaj się z ofertą świadczoną przez członków naszej grupy biznesowej, ponad 20 różnych firm i branż.

Zobacz ofertęDołącz swoją firmę

Stosujemy pliki cookies. Jeśli nie blokujesz tych plików (samodzielnie przez ustawienia przeglądarki), to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Zobacz politykę cookies.
Przewiń do góry