Data wpisu: 29.10.2021

Firma po Polskim Ładzie. Jak nie stracić na rewolucji podatkowej?

Tak zwany Polski Ład to zbiór ustaw, które wywracają do góry nogami dotychczasowe relacje na linii państwo-podatnicy. Jak zwykle najmocniej oberwie się małym i średnim przedsiębiorstwom, w szczególności samozatrudnionym na B2B. Główny problem stanowi podwyżka składki zdrowotnej bez możliwości jej odliczenia. Zamiast jednak załamywać ręce powinieneś podjąć działania, które pozwolą Ci przynajmniej nie stracić na Polskim Ładzie. Kilka propozycji znajdziesz w naszym poradniku.

Przerzuć podwyżki na klientów

I tak tego nie unikniesz, a jeśli z niewiadomych powodów będziesz się ociągać z podwyżkami, to po prostu zaczniesz finansować pomysły polityków oraz galopującą inflację. W obecnym środowisku ekonomicznym nie ma żadnego uzasadnienia, by utrzymać ceny na niezmienionym poziomie. Podnoszą je wszyscy, włącznie z Twoją konkurencją, dlatego nie martw się, że klienci nagle gremialnie zaczną odchodzić.

Rozważ zmianę formy prowadzenia działalności gospodarczej

To już wymaga dokładnego przeanalizowania indywidualnej sytuacji przedsiębiorstwa z doświadczonym i – co najważniejsze – rzetelnym doradcą podatkowym. Przestrzegamy przed hochsztaplerami, którzy żerują na strachu przedsiębiorców i wmawiają im rzekomo cudowne sposoby na uniknięcie płacenia podatków po Polskim Ładzie.

Dobry, uczciwy doradca przyjrzy się sytuacji Twojego biznesu i ewentualnie zaproponuje zmianę formy prowadzenia działalności na taką, która będzie dla Ciebie korzystniejsza po zmianach – na przykład przejście na podatek ryczałtowy z zasad ogólny czy na zasady ogólne z podatku liniowego.

Sprawdź, na czym możesz zyskać po zmianach

Wbrew panice rozsiewanej przez media na Polskim Ładzie można zyskać – i dotyczy to także przedsiębiorców. Trzeba tylko podejść do sprawy bez emocji, analitycznie. Jeśli rozliczasz się na zasadach ogólnych, to na dzień dobry skorzystasz z podwyższonej kwoty wolnej od podatku. Zachowasz również możliwość wspólnego rozliczania się z małżonkiem oraz ulgę na dziecko.

Do tego dochodzi tzw. ulga dla klasy średniej, która zdaniem biur podatkowych może znacząco zwiększyć atrakcyjność skali podatkowej w porównaniu z np. ryczałtem.

W przypadku B2B – rozważ powrót na etat

Nie ma się co oszukiwać: zmiany podatkowe mają na celu również wyeliminowanie z rynku małych, jednoosobowych firm, które zostały założone tylko w celu optymalizacji podatkowej. Jeśli nie masz wysokich kosztów i realizujesz zlecenia wyłącznie dla jednego podmiotu, to poczekaj na to, co wydarzy się w 2022 roku. Być może najlepszą opcją dla Ciebie będzie po prostu wrócenie na etat.


Autor wpisu:
Soluma Group, Grzegorz Wiśniewski

Nasze usługi

Zapoznaj się z ofertą świadczoną przez członków naszej grupy biznesowej, ponad 20 różnych firm i branż.

Zobacz ofertęDołącz swoją firmę

Stosujemy pliki cookies. Jeśli nie blokujesz tych plików (samodzielnie przez ustawienia przeglądarki), to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Zobacz politykę cookies.
Przewiń do góry