Data wpisu: 25.03.2021

Najlepsze sposoby na poprawienie efektywności energetycznej już istniejących budynków firmowych

Zaprojektowanie i wybudowanie budynku zgodnie z zasadami efektywności energetycznej daje pewność, że koszty jego eksploatacji będą co najmniej rozsądne. Większy problem mają natomiast właściciele już istniejących budynków, często mający wiele lat, które zostały wykonane z wykorzystaniem przestarzałych technologii. Istnieją jednak sposoby na poprawienie efektywności energetycznej takich nieruchomości firmowych. Te najlepsze opisujemy w naszym poradniku.

Izolacja instalacji przemysłowych

Jeśli ciepło jest dostarczane do budynku z zewnątrz, to bardzo często kanały doprowadzające energię są niezaizolowane. Warto więc zacząć od ograniczenia strat ciepła na etapie przesyłu energii, co wymaga zaizolowania instalacji przemysłowych.

Modernizacja kotłowni

Kotłownia generuje największe zużycie energii, a tym samym odpowiada za gros wydatków na produkcję ciepła. Dobrze zatem będzie zainwestować w jej modernizację, ze szczególnym uwzględnieniem wymiany kotła grzewczego na bardziej ekonomiczny oraz ekologiczny – na przykład gazowy czy biomasowy.

Dobrym pomysłem może być również zastosowanie bufora ciepła, którego zadaniem jest magazynowanie nadwyżek energii w celu jej ponownego wykorzystania np. do podgrzania ciepłej wody użytkowej. Takie rozwiązanie szczególnie dobrze sprawdza się w okresach przejściowych, czyli wiosną oraz jesienią.

Zastosowanie technologii do odzyskiwania energii

W budynkach firmowych bardzo często obserwujemy zjawisko marnotrawienia już wyprodukowanej energii, która mogłaby zostać powtórnie wykorzystana i tym samym znacząco zmniejszyć koszty np. ogrzewania. Mamy dziś do dyspozycji takie rozwiązanie, które umożliwiają zastosowanie tego schematu – dobrym przykładem będą tutaj instalacje do recyrkulacji spalin, dzięki którym odzyskujemy część energii wcześniej traconej w wyniku wyprowadzania jej na zewnątrz budynku systemem kominowym.

Wymiana oświetlenia

Oświetlenie jest często bagatelizowanym elementem wpływającym na efektywność energetyczną budynków firmowych. Tymczasem to właśnie ono generuje bardzo wysokie zużycie prądu, szczególnie w zakładach produkcyjnych pracujących na zmiany. Dlatego jednym z najważniejszych kroków w kierunku poprawienia efektywności energetycznej jest wymiana źródeł światła na energooszczędne. Przykładowo: zastąpienie lamp sodowych diodami LED pozwoli obniżyć koszty zakupu energii nawet dwukrotnie.


Autor wpisu:
Soluma Group, Grzegorz Wiśniewski

Nasze usługi

Zapoznaj się z ofertą świadczoną przez członków naszej grupy biznesowej, ponad 20 różnych firm i branż.

Zobacz ofertęDołącz swoją firmę

Stosujemy pliki cookies. Jeśli nie blokujesz tych plików (samodzielnie przez ustawienia przeglądarki), to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Zobacz politykę cookies.
Przewiń do góry