Data wpisu: 14.01.2021

Czy warto uzależniać inwestycję w fotowoltaikę od dofinansowania z programu „Mój prąd”?

Rządowy program „Mój prąd” okazał się być ogromnym hitem i głównym powodem, dla którego w Polsce mamy boom na domowe instalacje fotowoltaiczne. Zainteresowanie programem było tak duże, że pula dostępnych środków została wyczerpana na długo przed jego formalnym zakończeniem. Wielu potencjalnych inwestorów zastanawia się teraz, czy skoro mają nikłe szanse na otrzymanie dofinansowania, to czy nadal powinni rozważać zakup instalacji fotowoltaicznej. Jak najbardziej! Sprawdź tych kilka argumentów.

Dofinansowanie i tak nie było bardzo wysokie

Beneficjenci programu „Mój prąd” mogli uzyskać maksymalnie 5000 złotych dofinansowania, co jest oczywiście istotną kwotą, natomiast niemającą większego znaczenia w kontekście całościowego kosztu wykonania instalacji.

Przeciętna cena 1 kWp instalacji fotowoltaicznej wynosi w Polsce około 5000 zł, dlatego elektrownia słoneczna o mocy 5 kWp kosztuje około 25 000 złotych. W takim przypadku dofinansowanie wynosi „tylko” 20%. Nie powinien to być zatem kluczowy argument przy podejmowaniu decyzji o zainwestowaniu w fotowoltaikę.

Długi czas oczekiwania na pieniądze

Narzekał na to (i wciąż narzeka) chyba każdy, kto złożył wniosek do programu „Mój prąd”. Czas rozpatrywania wniosków, a następnie wypłaty pieniędzy był w 2020 roku absurdalnie wręcz długi, w niektórych przypadkach przekraczając nawet pół roku. Wielu inwestorów zdążyło więc zapomnieć, że mają szansę otrzymać jakiekolwiek pieniądze.

W dłuższym terminie dofinansowanie nie ma większego znaczenia

Dofinansowanie jest oczywiście przyjemnym elementem, bo fajnie jest otrzymać na konto wpływ w wysokości 5000 złotych. Pamiętaj jednak, że inwestujesz w instalację fotowoltaiczną z myślą o użytkowaniu jej przez co najmniej 20-25 lat. W takiej perspektywie czasowej dofinansowanie lub jego brak mają wręcz marginalne znaczenie, bo dużo ważniejsze jest to, ile pieniędzy zaoszczędzisz w tym czasie na rachunkach za wciąż drożejący prąd.

Oszczędności od pierwszego dnia użytkowania instalacji

Celem zainwestowania w instalację fotowoltaiczną jest uniknięcie rachunków za energię, co przy dobrze zaprojektowanej elektrowni słonecznej jest w zasadzie murowane. Ważne jest przy tym to, że oszczędności pojawiają się już od pierwszych minut użytkowania instalacji fotowoltaicznej. Nie musisz więc długo czekać na efekty, co osładza ewentualny brak dofinansowania z programu „Mój prąd”.


Autor wpisu:
Soluma Group, Grzegorz Wiśniewski

Nasze usługi

Zapoznaj się z ofertą świadczoną przez członków naszej grupy biznesowej, ponad 20 różnych firm i branż.

Zobacz ofertęDołącz swoją firmę

Stosujemy pliki cookies. Jeśli nie blokujesz tych plików (samodzielnie przez ustawienia przeglądarki), to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Zobacz politykę cookies.
Przewiń do góry