Data wpisu: 06.04.2021

Kiedy warto pomyśleć o rozbudowie instalacji fotowoltaicznej?

W Polsce mamy już setki tysięcy indywidualnych instalacji fotowoltaicznych. Produkcja energii elektrycznej ze słońca jest bardzo opłacalna, szczególnie w dobie lawinowo rosnących opłat za prąd. Wielu inwestorów, głównie z przyczyn ekonomicznych, decyduje się na wykonanie możliwie jak najmniejszej instalacji, co dość szybko okazuje się być błędem. Sprawdź zatem, kiedy warto pomyśleć o rozbudowie istniejącej instalacji fotowoltaicznej.

Gdy nadal dostajesz wysokie rachunki za prąd

Instalator obiecał Ci, że od teraz możesz już zapomnieć o rachunkach za energię, ale „trochę” nagiął fakty? W takim razie czas pomyśleć o rozbudowie instalacji, ponieważ nie po to w nią inwestowałeś, aby nadal ponosić wysokie koszty zakupu prądu od zakładu energetycznego. Jeśli rocznie wciąż płacisz za prąd kilkaset złotych, to koniecznie zleć wykonanie rzetelnej analizy, która da odpowiedź na pytanie, co powinieneś zrobić, by jeszcze bardziej ograniczyć te koszty.

Gdy planujesz montaż energochłonnych urządzeń

Zachęcony bardzo niskimi rachunkami za prąd zaczynasz rozważać zwiększenie zużycia energii w domu. Twoje pomysły to: montaż klimatyzacji, przejście na ogrzewanie kotłem elektrycznym lub pompą ciepła oraz wykonanie wymarzonego oświetlenia ogrodu. Dokładnie policz, o ile zwiększy się wtedy zużycie energii w budynku i na tej podstawie podejmij decyzję o rozbudowie instalacji fotowoltaicznej.

Gdy są ku temu warunki techniczne

Zanim zdecydujesz się rozbudować instalację fotowoltaiczną, to najpierw zaproś instalatora (z poprzedniej lub innej firmy), który przeanalizuje ten pomysł pod kątem technicznym. Ograniczeniem może się okazać falownik, który nie posiada dodatkowych wejść na ogniwa lub jest po prostu zbyt słaby, aby obsłużyć instalację o większej mocy. W takiej sytuacji konieczna byłaby wymiana falownika lub wykonanie osobnej instalacji (np. na mikrofalownikach), co już wiąże się ze sporymi kosztami.

Gdy wciąż jest miejsce na dodatkowe ogniwa

Nie jest wcale powiedziane, że dołożenie kolejnych modułów fotowoltaicznych będzie mieć w Twoim przypadku sens. Jeśli obecna instalacja zajęła całą korzystnie skierowaną połać dachu, to może się okazać, że dodatkowe moduły np. od strony wschodniej nie dadzą takiego uzysku energetycznego, jakiego oczekujesz. Trzeba to dokładnie przeanalizować i dopiero wtedy podjąć decyzję.


Autor wpisu:
Soluma Group, Grzegorz Wiśniewski

Nasze usługi

Zapoznaj się z ofertą świadczoną przez członków naszej grupy biznesowej, ponad 20 różnych firm i branż.

Zobacz ofertęDołącz swoją firmę

Stosujemy pliki cookies. Jeśli nie blokujesz tych plików (samodzielnie przez ustawienia przeglądarki), to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Zobacz politykę cookies.
Przewiń do góry