Data wpisu: 09.04.2024

Indywidualna stawka amortyzacji samochodu używanego

Cykl publikacji: Porady księgowego.

Planując zakup używanego samochodu „na firmę”, czyli wprowadzając go do ewidencji środków trwałych, mamy możliwość zastosowania amortyzacji jednorazowej lub liniowej. Ta pierwsza wchodzi w grę jedynie w przypadku aut o wartości do 10 tys. zł netto (czynny płatnik VAT) lub 10 tys. zł brutto (podatnik korzystający ze zwolnienia z VAT). Decydując się na amortyzację liniową używanego pojazdu przedsiębiorca ma możliwość zastosowania indywidualnej stawki, co wyjaśniamy w naszym poradniku.

Ukłon w stronę przedsiębiorców

Standardowy czas amortyzacji pojazdu w działalności wynosi 5 lat i odnosi się do pojazdów fabrycznie nowych lub takich, które przed wprowadzeniem do ewidencji nie były użytkowane przez okres dłuższy niż 6 miesięcy.

Nabywając używany pojazd, który rodzi większe ryzyko awarii, tak długi okres amortyzacji mógłby być niekorzystny. Stąd ustawodawca przewidział możliwość jego skrócenia i zastosowania tzw. indywidualnej stawki amortyzacji.

Czas amortyzacji używanego samochodu w działalności gospodarczej

W przypadku zastosowania indywidualnej stawki amortyzacji wynoszącej 40% w skali roku, czas amortyzacji skraca się do 2,5 roku – jest więc o połowę krótszy w porównaniu z pojazdami nowymi.

Takie rozwiązanie jest bardzo korzystne dla przedsiębiorcy, który zalicza w koszty uzyskania przychodu wyższe odpisy amortyzacyjne oraz nie musi amortyzować samochodu aż przez 5 lat, mogąc go np. wcześniej wymienić na inny.


Autor wpisu:
Soluma Group, Grzegorz Wiśniewski

Nasze usługi

Zapoznaj się z ofertą świadczoną przez członków naszej grupy biznesowej, ponad 20 różnych firm i branż.

Zobacz ofertęDołącz swoją firmę

Stosujemy pliki cookies. Jeśli nie blokujesz tych plików (samodzielnie przez ustawienia przeglądarki), to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Zobacz politykę cookies.
Przewiń do góry