Data wpisu: 25.01.2023

Kiedy warto zdecydować się na cesję leasingu samochodu?

Cesja leasingu to najprostszy sposób na uwolnienie się od leasingowanego samochodu, a tym samym „wymiksowanie się” z umowy z bankiem. W ostatnich miesiącach w ogłoszeniach motoryzacyjnych aż roi się od propozycji przejęcia leasingu auta na drodze cesji. Też rozważasz taki krok? To może być bardzo dobry pomysł. Dowiedz się, kiedy warto przeprowadzić cesję leasingu samochodu.

Gdy rata stanowi zbyt duże obciążenie dla budżetu przedsiębiorstwa

Zacznijmy od oczywistości. Jeśli spłacanie leasingu zaczyna Cię coraz mocniej uwierać i każdego miesiąca kombinujesz, skąd wziąć pieniądze na ratę, to najwyraźniej – przepraszamy za kolokwializm – przeholowałeś. Faktem jest, że w ostatnich latach mnóstwo przedsiębiorców uwierzyło w rzekomą opłacalność leasingu i masowo decydowało się na tę formę finansowania.

Mnóstwo ogłoszeń o chęci przeprowadzenia cesji leasingu nie wzięło się z przypadku. To efekt podwyższenia stóp procentowych (wiele umów leasingowych opiera na zmiennym oprocentowaniu), co dobija dziś tysiące małych firm.

Gdy leasing przestał się optymalizować

Popularność leasingu wynika z powszechnej opinii, że jest to świetny sposób na optymalizację podatkową. Owszem, jest w tym sporo racji, ale nie zapominajmy, że ratę trzeba mieć jeszcze od czego odliczyć. Jeśli masz niskie przychody lub przeszedłeś na ryczałt, to leasing w żaden sposób się nie optymalizuje (i być może także już nie kalkuluje).

Gdy wiesz, że nie będziesz w stanie wykupić samochodu z leasingu

Bardzo popularne umowy leasingowe z niską ratą miesięczną i wpłatą własną, za to wysoką kwotą wykupu, teraz zaczynają się wielu przedsiębiorcom odbijać czkawką. W momencie zawierania umowy na okres np. 3 lat mało kto zastanawia się, czy będzie mieć środki na wykupienie samochodu.

Jeśli Ty już wiesz, że możesz mieć z tym problem, to lepiej jest zrobić cesję, przestać spłacać samochód i zdjąć sobie z barków spory ciężar – przecież i tak nie zatrzymasz tego auta, skoro nie masz środków na wykup.

Gdy koszty utrzymania samochodu niebezpiecznie rosną

Mamy tutaj na myśli np. podwyższoną awaryjność samochodu. Jeśli auto jest już po gwarancji, a coraz częściej sprawia niemiłe niespodzianki, dużo pali, a części do niego są horrendalnie drogie, to może to być ostatni moment na znalezienie kogoś, kto uwolni Cię od kosztownego w posiadaniu przedmiotu (póki auto jest relatywnie młode i może wzbudzić czyjeś zainteresowanie).


Autor wpisu:
Soluma Group, Grzegorz Wiśniewski

Nasze usługi

Zapoznaj się z ofertą świadczoną przez członków naszej grupy biznesowej, ponad 20 różnych firm i branż.

Zobacz ofertęDołącz swoją firmę

Stosujemy pliki cookies. Jeśli nie blokujesz tych plików (samodzielnie przez ustawienia przeglądarki), to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Zobacz politykę cookies.
Przewiń do góry