Data wpisu: 21.06.2021

Kiedy warto zdecydować się na leasing w firmie?

Leasing jest bardzo popularną formą finansowania zakupów do firmy. W Polsce nawet 7 na 10 samochodów użytkowanych w biznesie jest własnością leasingodawców. Trzeba natomiast pamiętać, że leasinguje się nie tylko auta, ale też maszyny, komputery, wyposażenie biura czy meble. Kiedy warto zdecydować się na leasing w firmie? Sprawdź to w naszym poradniku.

Gdy nie chcesz rozstawać się z kapitałem

Leasing jest świetną opcją dla tych firm, które co prawda dysponują gotówką, natomiast nie chcą jej przeznaczać na jednorazowy zakup. To rozsądne podejście, ale tylko pod warunkiem, że masz dobry pomysł na zagospodarowanie tych pieniędzy – na przykład zainwestowanie ich w rozwój przedsiębiorstwa, wpłatę wadium do przetargu czy zbudowanie zabezpieczenia finansowego na wypadek rynkowych zawirowań. W grę może wchodzić również prywatna inwestycja, która będzie Ci przynosić regularne dochody.

Gdy leasingowany przedmiot jest Ci naprawdę potrzebny

Warunkiem wzięcia czegokolwiek w leasing powinna być realna potrzeba przedsiębiorstwa – a z tym w naszym kraju niestety różnie bywa. Mnóstwo właścicieli firm decyduje się na leasing, aby spełnić jakąś zachciankę czy „poczuć, że żyją”. Zastanów się więc dobrze: czy naprawdę potrzebujesz nowego samochodu osobowego na dojazdy do biura? Czy niezbędny jest Ci rower elektryczny (który także można wyleasingować)? Czy dana maszyna na siebie zarobi, a może ma być tylko zbiorowiskiem kurzu i przydać się kilka razy do roku?

Gdy przydadzą Ci się stałe, ale dość niskie koszty

Leasing jest popularnym sposobem na optymalizację podatkową. Rata leasingowa, po spełnieniu określonych warunków, może być w całości kosztem uzyskania przychodu i tym samym obniżyć kwotę należnego podatku dochodowego oraz podatku VAT.

Bywają sytuacje, w których korzystniej dla przedsiębiorcy jest wziąć coś w leasing, mieć stały comiesięczny koszt na przyzwoitym poziomie, a zachować możliwość obracania wolnym kapitałem. To szczególnie dobra opcja dla firm mających regularne, choć relatywnie niewysokie przychody.

Kiedy sytuacja finansowa firmy jest już ustabilizowana

Najważniejsza zasada w kontekście leasingu brzmi: zdecyduj się na niego tylko wtedy, gdy Cię na to stać. Choć uzyskanie finansowania jest w naszym kraju dość łatwe, również dla początkujących przedsiębiorców, to zawsze należy mieć na względzie to, iż leasing jest formą kredytu.

Jeśli przychody w Twojej firmie są nieregularne, nie masz ugruntowanej pozycji na rynku i nie możesz przewidzieć, w jakim miejscu znajdziesz się np. w perspektywie roku, to lepiej nie wikłaj się w długoletnie zobowiązania finansowe.


Autor wpisu:
Soluma Group, Grzegorz Wiśniewski

Nasze usługi

Zapoznaj się z ofertą świadczoną przez członków naszej grupy biznesowej, ponad 20 różnych firm i branż.

Zobacz ofertęDołącz swoją firmę

Stosujemy pliki cookies. Jeśli nie blokujesz tych plików (samodzielnie przez ustawienia przeglądarki), to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Zobacz politykę cookies.
Przewiń do góry