Hydrofor stanowi jeden z dwóch (obok pompy) kluczowych elementów instalacji wodnej w budynku zasilanym wodą z własnego ujęcia. Służy magazynowaniu wody oraz stabilizowaniu ciśnienia w systemie, jak również ogranicza liczbę uruchomień i czas pracy pompy. Istnieją dwa podstawowe (najpopularniejsze) rodzaje hydroforów: ocynkowane oraz przeponowe. Tym drugim bliżej przyglądamy się w naszym poradniku.
Osobom, które nigdy nie widziały i nie obsługiwały hydroforu wyjaśniamy, że mowa o charakterystycznym zasobniku, który – w przypadku wersji przeponowej – jest pomalowany na niebiesko lub jasnozielono. Taki zbiornik montuje się w budynku lub w obudowie studni i podłącza do niego pompę, która tłoczy wodę ze źródła prosto do hydroforu.
Hydrofor przeponowy jest zatem elementem instalacji służącym do zaopatrywania w wodę instalacji wodociągowych w domach jednorodzinnych, ogrodach, gospodarstwach rolnych i niewielkich zakładach przemysłowych. Jego zadaniem jest utrzymywanie stałego ciśnienia w systemie oraz magazynowanie wody w celu ograniczenia częstotliwości pracy pompy (oszczędność energii oraz wydłużenie sprawności urządzenia).
Głównym elementem hydroforu przeponowego jest elastyczna membrana, czyli gumowa przepona (stąd też nazwa hydroforu). Oddziela ona wodę od poduszki powietrznej tworzącej się przy ściankach zbiornika.
W trakcie pracy pompy, woda jest wtłaczana do wnętrza przepony, a powietrze sprężone między membraną a ścianami zbiornika tworzy ciśnienie w instalacji, kontrolowane przez wyłącznik ciśnieniowy. Po osiągnięciu zadanego ciśnienia, np. 4 bar, pompa się wyłącza i ponownie uruchamia, gdy ciśnienie spadnie poniżej ustawionego minimum.
Taki mechanizm działania hydrofory optymalizuje pracę pompy, chroniąc ją przed nadmiernym zużyciem, a przy tym zapewniając stałe, komfortowe ciśnienie wody w instalacji wewnętrznej.
Hydrofor przeponowy jest popularnym wyborem wśród inwestorów indywidualnych. Wynika to z faktu, iż może pomieść nieco więcej wody przy zachowaniu mniejszej pojemności całkowitej (i tym samym wielkości) w porównaniu z hydroforem ocynkowanym – to pozwala na zaoszczędzenie miejsca.
Inne ważne zalety hydroforu przeponowego to:
Z drugiej jednak strony hydrofory przeponowe mają istotne wady, by wymienić tylko ryzyko pęknięcia membrany, co objawia się ciągłymi startami pompy i brakiem możliwości utrzymania zadanego ciśnienia w instalacji. Wymiana membrany, choć możliwa, podnosi koszty serwisowania zbiornika.
Ponadto konstrukcja hydroforu przeponowego wyklucza zastosowanie najprostszego i najtańszego systemu uzdatniania wody studziennej, czyli odżelaziacza opartego o napowietrzanie wody i jej filtrowanie na złożu kwarcowym. Trzeba mieć to na uwadze przy podejmowaniu decyzji o zakupie konkretnego hydroforu do swojej instalacji.
Zapoznaj się z ofertą świadczoną przez członków naszej grupy biznesowej, ponad 20 różnych firm i branż.