Data wpisu: 16.09.2016

Dobry CMS dla strony internetowej – jaki wybrać? Na co zwrócić uwagę?

Każda strona internetowa powinna umożliwiać jej właścicielowi aktualizowanie treści. Jest to niezbędne, bo dobra, aktualna treść wpływa na profesjonalny wygląd witryny i świadczy o tym, że firma ma swoim klientom coś ważnego do przekazania. Aktualizacje muszą dotyczyć nie tylko tekstów, ale też grafik czy filmów. Dlatego stronę internetową buduje się w oparciu o system zarządzania treścią, nazywany CMS. Dobry CMS powinien się charakteryzować kilkoma ważnymi cechami. Jakimi? Podpowiadamy.

Łatwość obsługi

Ta cecha ma największe znaczenie dla użytkownika, który z reguły nie ma zaawansowanych umiejętności informatycznych, a tym bardziej czasu, aby je zdobyć. CMS musi więc być prosty, użyteczny i tak skonstruowany, aby laik nie mógł czegoś zepsuć. Polska wersja językowa to oczywistość.

Dobry CMS to taki, z którego obsługą poradzi sobie każda osoba mająca wcześniej do czynienia z podstawowym oprogramowaniem biurowym. Mimo to warto, aby wykonawca strony gwarantował przeszkolenie użytkownika w ramach usługi.

Bezpieczeństwo

Systemy zarządzania treścią bywają dziurawe jak ser szwajcarski, co internetowi przestępcy wykorzystują bez najmniejszego problemu. Błędy we wtyczkach, dziurawe biblioteki zdjęć – to najczęstsze źródła problemów. Zaatakowana strona nie dość, że przestanie wyświetlać właściwą zawartość, to jeszcze może zostać całkowicie zniszczona.

Nie ma systemu CMS, który byłby w 100% bezpieczny. Dlatego najważniejsze jest, aby jego producent gwarantował częste aktualizacje. To jedyny sposobów na to, by zabezpieczyć się przed działaniami hakerów.

Rozbudowane możliwości

Przy pomocy dobrego systemu CMS można nie tylko wprowadzić nowy tekst na blog czy zmienić zdjęcie w opisie firmy, ale także zająć się znacznie bardziej zaawansowanymi działaniami w obrębie strony. Modyfikować kategorie, zmieniać wygląd, żonglować układem, przesuwać pewne elementy itd.

Do tego potrzebna jest oczywiście choćby podstawowa wiedza programistyczna. Ważne jednak, aby system CMS w ogóle umożliwiał wprowadzanie takich zmian. W przeciwnym razie może się okazać, że po 2-3 latach strona zamiast przejść zwykły redesign, będzie musiała zostać zbudowana od podstaw w oparciu o inny system.

Stabilność

Tę można ocenić wyłącznie na podstawie wielogodzinnych testów „na żywym organizmie”, czyli po prostu na uruchomionych już stronach www. Żaden producent systemu CMS lub wykonawca strony bazujący na zewnętrznym produkcie nie przekaże efektu swojej pracy klientowi bez wcześniejszego sprawdzenia, czy CMS, a tym samym witryna, zachowuje się stabilnie. Takie testy trwają zwykle minimum 7 dni.

Podsumowując: dobry CMS jest prosty w obsłudze, intuicyjny, bezpieczny, często aktalizowany, elastyczny pod kątem wprowadzania modyfikacji na stronie oraz stabilny. Na rynku nie brakuje systemów spełniających te założenia, zarówno płatnych, jak i darmowych. Z perspektywy firmy zamawiającej stronę internetową zawsze najkorzystniejsze będzie zdecydowanie się na CMS dostarczony przez wykonawcę, który gwarantuje jego poprawne działanie oraz wsparcie techniczne.


Autor wpisu:
Soluma Group, Grzegorz Wiśniewski

Nasze usługi

Zapoznaj się z ofertą świadczoną przez członków naszej grupy biznesowej, ponad 20 różnych firm i branż.

Zobacz ofertęDołącz swoją firmę

Stosujemy pliki cookies. Jeśli nie blokujesz tych plików (samodzielnie przez ustawienia przeglądarki), to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Zobacz politykę cookies.
Przewiń do góry