Data wpisu: 17.02.2023

Gaśnice, czyli podstawowy sprzęt przeciwpożarowy w zakładzie pracy. Jakie wybrać?

W każdym zakładzie pracy musi znaleźć się sprzęt umożliwiający ugaszenie pożaru lub przynajmniej zapewnienie względnie bezpiecznej ewakuacji. Podstawowe wyposażenie budynków firmowych, w których pracują ludzie, stanowią oczywiście gaśnice. Wielu przedsiębiorców stoi przed dylematem zakupu odpowiednich gaśnic. Na dobry początek warto poznać ich rodzaje, co omawiamy w naszym poradniku.

Typ gaśnicy

Najważniejszą zasadą, o jakiej trzeba pamiętać na etapie doboru i zakupu gaśnic jest to, że ręczny sprzęt gaśniczy musi być dostosowany do potencjalnego zagrożenia pożarowego występującego na terenie danego zakładu pracy.

Na dobry początek warto się zastanowić, co w firmie może ulec zapłonowi i spowodować rozprzestrzenianie się ognia. Pod tym kątem dobieramy odpowiedni typ gaśnicy. Wyróżniamy następujące typy:

  1. Typ A – są to gaśnice przeznaczone do gaszenia materiałów stałych.
  2. Typ B – gaśnice przeznaczone do gaszenia topiących się materiałów stałych oraz cieczy.
  3. Typ C – gaśnice przeznaczone do gaszenia gazów.
  4. Typ D – gaśnice przeznaczone do gaszenia metali.
  5. Typ F – gaśnice przeznaczone do gaszenia tłuszczów i olejów.

Rodzaj środka gaśniczego

Gaśnice różnią się nie tylko ze względu na typ, ale przede wszystkim rodzaj zastosowanego w nich środka gaśniczego, co ma wpływ na przeznaczenie gaśnicy i jej dopasowanie do konkretnego zakładu pracy.

Wyróżniamy trzy typy gaśnic ze względu na rodzaj środka gaśniczego:

  1. Gaśnice proszkowe – są przeznaczone do gaszenia gazów i cieczy. Aktualnie najczęściej wykorzystuje się tutaj gaśnice fosforanowe, które mają za zadanie odciąć ogień od dostępu tlenu.
  2. Gaśnice śniegowe – w tych gaśnicach umieszcza się dwutlenek węgla, który po uwolnieniu rzeczywiście przypomina śnieg (jest to tzw. suchy lód). Są bardzo skuteczne w gaszeniu m.in. cieczy, gazów czy urządzeń elektrycznych.
  3. Gaśnice pianowe – standardowe rozwiązanie, najczęściej stosowane w zakładach pracy (w pomieszczeniach biurowych). Takie gaśnice są wypełnione pianą uwalnianą pod wysokim ciśnieniem.

Ostateczny wybór gaśnic do zakładu pracy warto skonsultować lub wręcz powierzyć ekspertowi z zakresu BHP i PPOŻ, który weźmie pod uwagę specyfikę obiektu, jego wyposażenie oraz potencjalne źródła zagrożenia. Celem jest przecież to, aby zyskać taki ręczny sprzęt gaśniczy, który w chwili próby rzeczywiście zadziała i pozwoli uratować dobytek przedsiębiorcy, nie wspominając już o ludzkim życiu.


Autor wpisu:
Soluma Group, Grzegorz Wiśniewski

Nasze usługi

Zapoznaj się z ofertą świadczoną przez członków naszej grupy biznesowej, ponad 20 różnych firm i branż.

Zobacz ofertęDołącz swoją firmę

Stosujemy pliki cookies. Jeśli nie blokujesz tych plików (samodzielnie przez ustawienia przeglądarki), to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Zobacz politykę cookies.
Przewiń do góry