Data wpisu: 19.12.2024

Czym jest cesja?

Wielu przedsiębiorców w swoim zawodowym życiu spotka się z pojęciem cesji. Jest to popularne rozwiązanie pozwalające np. pozbyć się zadłużenia czy praw, które nie są już dłużej potrzebne, a stanowią tylko obciążenie finansowe dla firmy. Istocie cesji bliżej przyglądamy się w naszym poradniku.

Co to takiego?

Cesja to proces przeniesienia praw lub obowiązków wynikających z określonej umowy lub innego stosunku prawnego z cedenta na cesjonariusza. Jest to popularne rozwiązanie, często wykorzystywane w biznesie, pozwalające pozbyć się różnego rodzaju zobowiązań z tytułu aktywnych umów handlowych, finansowych czy ubezpieczeniowych.

Strony cesji

Stronami cesji zawsze są cedent, czyli osoba lub podmiot, który przekazuje swoje prawa lub obowiązki, oraz cesjonariusz, czyli osoba lub podmiot, który przejmuje te prawa lub obowiązki.

Przedmiot cesji

Przedmiotem cesji mogą być wszelkie zbywalne prawa i zobowiązania, chociażby wierzytelności, prawa autorskie, prawo najmu czy inne wynikające z umowy.

W formie cesji często przekazuje się prawa/obowiązki z tytułu:

  • Wierzytelności - przeniesienie prawa do żądania zapłaty od dłużnika na inny podmiot.
  • Ubezpieczenia - przekazanie prawa do odszkodowania innej osobie lub instytucji (np. bankowi w ramach zabezpieczenia kredytu).
  • Najmu - przekazanie praw i obowiązków wynikających z umowy najmu na inną osobę, za zgodą wynajmującego.
  • Ruchomości – przekazanie prawa do użytkowania pojazdu w ramach cesji umowy leasingowej.

Ważne!

Cesje dzielimy także na zbywalne i niezbywalne. Cesja zbywalna to taka, jakiej można dokonać bez zgody drugiej strony, o ile nie zabrania tego umowa. Z kolei cesja niezbywalna wymaga zgody drugiej strony umowy lub też jest wykluczona przez przepisy prawa lub treść pierwotnej umowy.

Ważne aspekty prawne

Decydując się na cesję należy pamiętać, że nie zmienia ona treści zobowiązania. Zmianie ulega jedynie podmiot, który ma prawo lub obowiązek wynikający z zobowiązania.

W przypadku cesji wierzytelności konieczne jest poinformowanie o tym dłużnika, który musi wiedzieć, wobec kogo ma zobowiązania.

Dodajmy również, że niektóre prawa lub zobowiązania nie podlegają cesji – przykładem będą tutaj prawa osobiste.


Autor wpisu:
Soluma Group, Grzegorz Wiśniewski

Nasze usługi

Zapoznaj się z ofertą świadczoną przez członków naszej grupy biznesowej, ponad 20 różnych firm i branż.

Zobacz ofertęDołącz swoją firmę

Stosujemy pliki cookies. Jeśli nie blokujesz tych plików (samodzielnie przez ustawienia przeglądarki), to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Zobacz politykę cookies.
Przewiń do góry