Oddani i wykwalifikowani pracownicy są fundamentem każdej firmy. Gorzej, gdy relacje między pracownikiem a pracodawcą zaczynają się psuć. W takiej sytuacji naturalne wydaje się być rozwiązanie umowy o pracę z podwładnym, jednak nie każdy potrafi się z tym pogodzić. Spór z pracownikiem może mieć fatalne konsekwencje dla przedsiębiorcy, dlatego wielu pracodawców słusznie zatrudnia do zażegnania konfliktu kancelarię prawną. Dlaczego warto się na to zdecydować? Sprawdź w naszym poradniku.
Konfliktowe sytuacje na tym szczeblu niemal zawsze mają swoje źródło w niesłusznym – zdaniem pracownika – zwolnieniem. Pracodawca ma oczywiście prawo decydować o tym, kogo zatrudnia, ale musi się również stosować do obowiązujących przepisów zawartych w Kodeksie pracy. Jeśli je narusza, nawet nieświadomie, to pracownik może słusznie domagać się przywrócenia na zajmowane wcześniej stanowisko czy np. wypłaty odszkodowania.
Takie sprawy niestety często trafiają do sądu pracy, który – co pokazuje praktyka prawnicza – w wielu przypadkach staje po stronie pracownika. Aby uniknąć niekorzystnego scenariusza, zaoszczędzić czas i niemałe pieniądze (m.in. w związku z opłaceniem kosztów postępowania sądowego) warto już na wczesnym etapie sporu z pracownikiem zatrudnić kancelarię prawną wyspecjalizowaną w prawie pracy.
Rada
Obsługa kancelarii prawnej może być wręcz niezbędna wtedy, gdy pracodawca wchodzi w spór zbiorowy ze związkiem zawodowym działającym na terenie zakładu pracy. Najczęściej ma to związek z planowanymi zwolnieniami grupowymi czy zmianą warunków zatrudnienia.
Punktem wyjścia zawsze jest dokładne przeanalizowanie sprawy pod kątem prawa pracy. Wyspecjalizowani prawnicy sprawdzają, czy pracodawca rzeczywiście mógł naruszyć przepisy Kodeksu, a jeśli tak, wówczas podejmowana jest mediacja z pracownikiem.
Mediacja to zdecydowanie lepsze rozwiązanie, niż wchodzenie w spór na drodze sądowej – i to dla obu stron. Pozwala ograniczyć koszty, straty wizerunkowe (bardzo dotkliwe z punktu widzenia pracodawcy) oraz rozwiązać problem polubownie, w taki sposób, jaki satysfakcjonuje i pracownika, i pracodawcę.
Bardzo często jest niestety tak, że pracodawcy bagatelizują spór z pracownikiem, z góry uznają, że na pewno mają rację i lekceważą np. pisma od prawnika reprezentującego poszkodowaną osobę. W dobie powszechnego dostępu do darmowej pomocy prawnej nigdy nie należy zakładać, że stoimy na wygranej pozycji w stosunku do pracownika, który nie dysponuje dużym zapleczem finansowym.
Jeśli natomiast pracownik nie jest zainteresowany mediacją, prze do sporu na drodze sądowej, wówczas kancelaria prawna będzie reprezentować przedsiębiorcę przed organami administracji państwowej oraz oczywiście podczas rozpraw. Jest to bardzo komfortowe rozwiązanie, oszczędzające mnóstwo czasu, a przede wszystkim gwarantujące ochronę interesów pracodawcy.
Zapoznaj się z ofertą świadczoną przez członków naszej grupy biznesowej, ponad 20 różnych firm i branż.