Data wpisu: 17.11.2020

Kiedy warto skorzystać z obsługi prawnej firm?

Wizyta u prawnika wciąż jest traktowana jako ostateczność. Pokutuje przekonanie, że z obsługi prawnej korzystają tylko te firmy, które albo są już na tyle duże, że wymagają specjalistycznej ochrony swoich interesów, albo wpadły w kłopoty w związku z prowadzoną działalnością. Tymczasem usługi prawne powinny być traktowane w kategorii standardowego wsparcia biznesowego, jak chociażby usługi księgowe czy doradcze. Kiedy warto skorzystać z pomocy prawnika lub radcy prawnego? Kilka życiowych przykładów znajdziesz w naszym artykule.

Analiza zgodności działań firmy z obowiązującymi przepisami

Niezależnie od tego, w jakiej działasz branży, jak dużą masz firmę i jakich klientów obsługujesz, powinieneś mieć pewność, że wszystkie podejmowane decyzje są zgodne z prawem. To wykluczy ryzyko popełnienia, nawet nieświadomie, błędów, które mogłyby zostać zakwalifikowane jako wykroczenie czy nawet przestępstwo. Prawnik mający doświadczenie w obsłudze firm, doskonale znający prawo handlowe, bez trudu wychwyci działania mogące budzić wątpliwości organów kontrolnych.

Sporządzanie i opiniowanie umów oraz innych dokumentów

Podpisując umowę z klientem musisz mieć pewność, że jej zapisy nie stoją w sprzeczności z polskim czy unijnym prawem. W przeciwnym razie taki dokument jest nieważny, co mogłoby sprowadzić na Twoją firmę lawinę problemów. Dobrą praktyką w przedsiębiorstwie jest przedkładanie wszelkiej dokumentacji firmowej do opiniowania prawnikowi. Dzięki temu wykluczysz ryzyko błędów i podważania zapisów przez drugą stronę relacji biznesowej.

Spór z dłużnikiem, kontrahentem, klientem etc.

Na polskim rynku działają kancelarie prawne oraz niezależni prawnicy wyspecjalizowani w działaniach windykacyjnych, mediacji oraz dochodzeniu roszczeń od nieuczciwych kontrahentów. Jeśli jesteś czyimś wierzycielem, a dług powoduje zator płatniczy, to nie ma na co czekać. Jak najszybciej skonsultuj swoją sytuację z prawnikiem lub radcą prawnym, który może nawet pełnić funkcję Twojego reprezentanta w sporze z dłużnikiem.

Zmiana formy prowadzenia działalności gospodarczej

Myślisz nad tym, aby przejść z jednoosobowej działalności gospodarczej na spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością, spółkę komandytową, a może nawet przenieść firmę do innego kraju? To może być czasochłonny i skomplikowany proces, dlatego rozsądnie będzie od razu powierzyć poprowadzenie całej sprawy doświadczonemu prawnikowi, który specjalizuje się w przekształceniach i podziale spółek.


Autor wpisu:
Soluma Group, Grzegorz Wiśniewski

Nasze usługi

Zapoznaj się z ofertą świadczoną przez członków naszej grupy biznesowej, ponad 20 różnych firm i branż.

Zobacz ofertęDołącz swoją firmę

Stosujemy pliki cookies. Jeśli nie blokujesz tych plików (samodzielnie przez ustawienia przeglądarki), to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Zobacz politykę cookies.
Przewiń do góry