Data wpisu: 14.08.2018

Najgłupsze porady biznesowe, których udzielają tylko osoby niemające pojęcia o prowadzeniu firmy

Start w biznesie nigdy nie jest łatwy (no chyba, że odziedziczyłeś fortunę i możesz się teraz bawić w jej pomnażanie). Na początku swojej przedsiębiorczej drogi z pewnością szukasz różnych porad, czego dowodem jest fakt, że zajrzałeś do naszego poradnika. Nie przygotowaliśmy dla Ciebie żadnych frazesów. W tym artykule wymieniamy natomiast najczęstsze porady, z jakimi mogą się zetknąć początkujący przedsiębiorcy. Ostrzegamy: są głupie i powinieneś o nich jak najszybciej zapomnieć.

Ciężką pracą ludzie się bogacą

Przysłowia może i są mądrością narodu, ale akurat ten frazeologizm nijak nie przystaje do naszych czasów. Owszem, własny biznes nierozerwalnie wiąże się z ciężką pracą, jednak Twoim celem powinno być stopniowe automatyzowanie procesów w firmie. Na dłuższą metę nie możesz być jej pracownikiem. Musisz przekazać obowiązki ludziom, a samemu skupić się na zarządzaniu i wyznaczaniu kierunku rozwoju. Praca po kilkanaście godzin na dobę jest bardzo złym pomysłem, o czym przekonywaliśmy już w innym artykule na blogu.

Jak masz pasję, to zawsze osiągniesz sukces

Bzdura na kołach! Pasja jest ważna, ale budowanie biznesu wyłącznie w oparciu o swoje zainteresowania na pewno się nie sprawdzi. Ludzie mają różne hobby, co nie oznacza, że każde z nich ma potencjał biznesowy. Kluczowe pytanie, jakie musisz sobie zadać, brzmi: czy potrafię spieniężyć swoją pasję? Jeśli nie, to oddziel hobby od zarabiania pieniędzy.

Skorzystaj z gotowego rozwiązania, które się sprawdziło

Gdyby to było takie proste, to każdy pierwszy-lepszy przedsiębiorca skopiowałby model biznesowy Microsoftu, Apple czy Google i mógłby spać na pieniądzach. Nie twierdzimy, że nie powinieneś wzorować się na tych, którzy osiągnęli sukces. Musisz jednak przede wszystkim znaleźć własne rozwiązania, aby móc wyróżnić się na rynku. Ludzie nie potrzebują drugiego Microsoftu, Apple czy Google. Chcą czegoś innego, co może zmienić ich życie lub uczynić je bardziej komfortowym. Potrafisz im to dać?

Wszystko jest w Twoich rękach. Firma to Ty!

Jest to nie tylko głupia, ale też bardzo szkodliwa rada. Jeśli ktoś Ci jej udzielił, to albo nie ma pojęcia o biznesie, albo źle Ci życzy. Zbudowanie firmy „na sobie” i wyłącznie w oparciu o własne umiejętności, ma krótkie nogi. Takiego biznesu nie da się bowiem spieniężyć, ponieważ model jego funkcjonowania jest nieatrakcyjny dla potencjalnych inwestorów.

Jeśli chcesz osiągnąć sukces w biznesie, musisz zaufać ludziom, otoczyć się wykwalifikowanymi pracownikami, oddać im część odpowiedzialności za firmę. W przeciwnym razie zawsze będziesz tylko samozatrudnionym, który w panice bierze wszystkie zlecenia, byle tylko mieć na chleb.

Reklamuj się samodzielnie, to łatwe

Trudno to nawet komentować. Samodzielne prowadzenie działań reklamowych jest dobre tylko dla płotek, a i tak nie gwarantuje sukcesu. Szybko się przekonasz, ile tracisz na to czasu, przez co nie możesz się skupić na rdzeniu biznesu, nie wspominając już o życiu prywatnym.

Reklama jest niezbędna, ale wyłącznie taka, która została dobrze zaplanowana, przygotowana i wdrożona. Tutaj musisz wspierać się pomocą profesjonalistów. W przeciwnym razie wyrzucisz pieniądze w błoto.

Jeśli kiedykolwiek usłyszysz takie porady, to możesz mieć pewność, że osoba, która ich udziela, nie powinna być Twoim mentorem. Są to zwykłe frazesy i mity, niemające zastosowania w biznesie XXI wieku.


Autor wpisu:
Soluma Group, Grzegorz Wiśniewski

Nasze usługi

Zapoznaj się z ofertą świadczoną przez członków naszej grupy biznesowej, ponad 20 różnych firm i branż.

Zobacz ofertęDołącz swoją firmę

Stosujemy pliki cookies. Jeśli nie blokujesz tych plików (samodzielnie przez ustawienia przeglądarki), to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Zobacz politykę cookies.
Przewiń do góry