Każdy biznes prowadzi się po to, aby osiągać przychody. Do tego koniecznie są klienci zamawiający i opłacający różne usługi czy produkty. W Polsce standardem jest przyjmowanie płatności elektronicznych, czyli po prostu przelewem na konto lub kartą. Wiedz natomiast, że istnieją alternatywne rozwiązania, w tym te cieszące się coraz większym zainteresowaniem wśród przedsiębiorców. Kilka dostępnych opcji omawiamy w naszym poradniku.
W wielu biznesach jest to wręcz podstawowa forma prowadzenia rozliczeń. Oczywiście jej głównym celem jest ukrywanie przychodów przed fiskusem. Nie pochwalamy tego, a wręcz przed tym ostrzegamy. Pamiętaj również, że zgodnie z obowiązującym w Polsce prawem przedsiębiorca może przyjąć zapłatę w gotówce wyłącznie do kwoty 15 000 złotych (od stycznia 2023 roku będzie 8000 zł) i oczywiście wykazać ją po stronie przychodów.
To ciekawa opcja, z której w kryzysowych czasach może zacząć korzystać coraz więcej firm. Płatności ratalne nie są domeną wyłącznie dużych sklepów z elektroniką czy meblami. Właściwie każdą płatność można rozbić na raty, również za zakupy w sklepie internetowym. To może być niezły pomysł na zatrzymanie klientów, którzy coraz częściej oglądają każdą złotówkę z dwóch stron przed wydaniem jej na jakiś zakup.
Kolejna fajna opcja, zwłaszcza z punktu widzenia przedsiębiorców, którym niekoniecznie zależy na wysokich, ale za to stałych przychodach. Płatności abonamentowe mają tę przewagę nad jednorazowymi, że zapewniają pewien stopień przewidywalności, co w niepewnych czasach jest na wagę złota. Zastanów się, czy i w Twoim biznesie nie ma możliwości zaoferowania klientom abonamentowego modelu świadczenia usługi, dostarczania produktów etc.
Wiemy, że kryptowaluty budzą kontrowersje, natomiast nie da się ukryć, że powoli wchodzą one do mainstreamu, również w zakresie płatności. Coraz więcej przedsiębiorstw akceptuje zapłatę w kryptowalutach, przede wszystkim tych największych, czyli Bitcoine i Ethereum. Nie licz jednak na to, że będzie to sposób na ukrycie przychodów przed fiskusem – takie transakcje również należy księgować (po przeliczeniu na PLN zgodnie z kursem w dniu przyjęcia zapłaty).
Zapoznaj się z ofertą świadczoną przez członków naszej grupy biznesowej, ponad 20 różnych firm i branż.