Data wpisu: 03.09.2022

Alternatywne metody płatności w biznesie

Każdy biznes prowadzi się po to, aby osiągać przychody. Do tego koniecznie są klienci zamawiający i opłacający różne usługi czy produkty. W Polsce standardem jest przyjmowanie płatności elektronicznych, czyli po prostu przelewem na konto lub kartą. Wiedz natomiast, że istnieją alternatywne rozwiązania, w tym te cieszące się coraz większym zainteresowaniem wśród przedsiębiorców. Kilka dostępnych opcji omawiamy w naszym poradniku.

Płatności gotówkowe

W wielu biznesach jest to wręcz podstawowa forma prowadzenia rozliczeń. Oczywiście jej głównym celem jest ukrywanie przychodów przed fiskusem. Nie pochwalamy tego, a wręcz przed tym ostrzegamy. Pamiętaj również, że zgodnie z obowiązującym w Polsce prawem przedsiębiorca może przyjąć zapłatę w gotówce wyłącznie do kwoty 15 000 złotych (od stycznia 2023 roku będzie 8000 zł)  i oczywiście wykazać ją po stronie przychodów.

Płatności ratalne

To ciekawa opcja, z której w kryzysowych czasach może zacząć korzystać coraz więcej firm. Płatności ratalne nie są domeną wyłącznie dużych sklepów z elektroniką czy meblami. Właściwie każdą płatność można rozbić na raty, również za zakupy w sklepie internetowym. To może być niezły pomysł na zatrzymanie klientów, którzy coraz częściej oglądają każdą złotówkę z dwóch stron przed wydaniem jej na jakiś zakup.

Płatności abonamentowe

Kolejna fajna opcja, zwłaszcza z punktu widzenia przedsiębiorców, którym niekoniecznie zależy na wysokich, ale za to stałych przychodach. Płatności abonamentowe mają tę przewagę nad jednorazowymi, że zapewniają pewien stopień przewidywalności, co w niepewnych czasach jest na wagę złota. Zastanów się, czy i w Twoim biznesie nie ma możliwości zaoferowania klientom abonamentowego modelu świadczenia usługi, dostarczania produktów etc.

Płatności w kryptowalucie

Wiemy, że kryptowaluty budzą kontrowersje, natomiast nie da się ukryć, że powoli wchodzą one do mainstreamu, również w zakresie płatności. Coraz więcej przedsiębiorstw akceptuje zapłatę w kryptowalutach, przede wszystkim tych największych, czyli Bitcoine i Ethereum. Nie licz jednak na to, że będzie to sposób na ukrycie przychodów przed fiskusem – takie transakcje również należy księgować (po przeliczeniu na PLN zgodnie z kursem w dniu przyjęcia zapłaty).


Autor wpisu:
Soluma Group, Grzegorz Wiśniewski

Nasze usługi

Zapoznaj się z ofertą świadczoną przez członków naszej grupy biznesowej, ponad 20 różnych firm i branż.

Zobacz ofertęDołącz swoją firmę

Stosujemy pliki cookies. Jeśli nie blokujesz tych plików (samodzielnie przez ustawienia przeglądarki), to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Zobacz politykę cookies.
Przewiń do góry