Data wpisu: 26.07.2022

Danina solidarnościowa, czyli kolejny podatek od „bogactwa”. Co musisz o tym wiedzieć?

Jeśli masz całkiem dochodowy biznes, to sam dobrze wiesz, że w naszym kraju za sukces jest kara. Jak inaczej nazwać progresywny system podatkowy, przy jednoczesnym utrzymywaniu bardzo wysokiego poziomu wydatków socjalnych? Od pewnego czasu poziom irytacji zaradnych przedsiębiorców jest jeszcze wyższy, a to za sprawą daniny solidarnościowej. Szykuje Ci się dobry rok w firmie? Uważaj, bo prawdopodobnie będziesz musiał sięgnąć głębiej do kieszeni!

Czym jest danina solidarnościowa?

Danina solidarnościowa to nic innego, jak kolejny podatek, tym razem nakładany na osoby uznawane za bogate. Miarą bogactwa, zdaniem urzędników, jest osiąganie dochodu powyżej 1 000 000 zł rocznie. Jeśli zrobisz tyle na czysto w ramach prowadzonej działalności gospodarczej lub na etacie, to fiskus dodatkowo Cię „skroi”.

Ile wynosi danina solidarnościowa?

Danina to 4% od nadwyżki dochodu podatnika ponad kwotę 1 000 000 zł. Pisząc prościej: od wszystkiego, co zarobisz powyżej 1 000 000 zł zapłacisz 4% podatku.

Przykładowo: jeśli Twój dochód roczny wyniósł 1 200 000 zł, to zapłacisz 8000 zł podatku. Masz na to czas do 30 kwietnia, czyli do ostatniego dnia przyjmowania rocznych zeznań podatkowych. Jednocześnie do tego dnia musisz złożyć deklarację DSF-1 o wysokości wyliczonej daniny solidarnościowej.

Pamiętaj!

Podstawą obliczenia daniny solidarnościowej są dochody nie tylko z działalności gospodarczej czy z pracy, ale też od zysków kapitałowych czy z zagranicznej jednostki kontrolowanej.

Nie wlicza się do tego natomiast przychodów z najmu lub dzierżawy, sprzedaży nieruchomości poza działalnością gospodarczą oraz dochodów pasywnych z odsetek od pożyczek, obligacji, z tytułu dywidend etc.

Zwracamy również uwagę na to, że podstawy obliczania daniny nie obniżają odliczenia z tytułu przekazanych darowizn, ulgi rehabilitacyjnej, ulgi B+R czy strat poniesionych w latach ubiegłych. Z kolei osoby rozliczające się wspólnie z małżonkiem muszą pamiętać, że na potrzeby daniny solidarnościowej muszą się rozliczyć z całości osiągniętego dochodu.


Autor wpisu:
Soluma Group, Grzegorz Wiśniewski

Nasze usługi

Zapoznaj się z ofertą świadczoną przez członków naszej grupy biznesowej, ponad 20 różnych firm i branż.

Zobacz ofertęDołącz swoją firmę

Stosujemy pliki cookies. Jeśli nie blokujesz tych plików (samodzielnie przez ustawienia przeglądarki), to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Zobacz politykę cookies.
Przewiń do góry