Data wpisu: 20.12.2023

Opłata recyklingowa za torebki foliowe: wszystko, co musisz o tym wiedzieć

W Polsce mamy tak wiele różnego rodzaju podatków i parapodatków, że chyba nikogo nie dziwi stopniowe wprowadzanie kolejnych opłat dla przedsiębiorców. Przykładem takiego kontrowersyjnego obciążenia jest oplata recyklingowa za torebki foliowe, którą ponoszą firmy udostępniające swoim klientom torby z tworzywa sztucznego do pakowania produktów. Dotyczy to przede wszystkim sklepów i hurtowni. Sprawdź, co trzeba wiedzieć o tej opłacie.

Podstawy

Jeśli jako przedsiębiorca prowadzisz sklep, na przykład spożywczy, czy też hurtownię lub inny punkt handlowy, w którym udostępniasz klientom torby z tworzywa sztucznego, to ciąży na Tobie obowiązek pobierania opłaty recyklingowej od wydanych toreb.

Tę opłatę przedsiębiorca musi wnieść do urzędu marszałkowskiego właściwego ze względu na miejsce prowadzenia działalności.

O jakie torby chodzi?

Opłacie recyklingowej podlegają wszystkie torby na zakupy wykonane z tworzywa sztucznego. Wyjątek stanowią tzw. zrywki, czyli lekkie torebki o grubości materiału nieprzekraczającej 15 mikrometrów – są to więc wszystkie torebki udostępniane klientom np. na stoiskach z warzywami i owocami.

To warto wiedzieć

Wyłączenie zrywek z obowiązku pobierania opłaty recyklingowej ma związek z tym, że takie torebki przyczyniają się do ograniczenia marnowania żywności.

Ile wynosi opłata recyklingowa za torebki foliowe?

Udostępniając klientom torby foliowe na zakupy musisz uwzględnić w ich cenie także opłatę recyklingową, aby nie ponosić tego kosztu z własnej kieszeni. Stawka jest stała i wynosi 20 groszy za jedną torbę.

Przedsiębiorca może pobierać minimum 20 groszy za każdą torbę foliową lub więcej, po prostu doliczając tę opłatę. Większość sklepów stosuje to drugie rozwiązanie, dobrze zarabiając na torbach foliowych, a przy okazji motywując klientów do zmiany nawyków i zabierania na zakupy toreb wielorazowego użytku.

Jak wnosi się opłatę recyklingową?

Opłata pobrana od klientów musi zostać przekazana do urzędu marszałkowskiego. Przedsiębiorca ma na to czas do 15 dnia miesiąca następującego po kwartale, w którym pobrał opłatę – czyli np. do 15 kwietnia w przypadku rozliczania pierwszego kwartału.

Opłatę należy przelać na konto urzędu marszałkowskiego uruchomione specjalnie do tego celu.

Uzyskaj wpis do rejestru BDO

Aby móc pobierać opłatę recyklingową musisz być wpisany do rejestru przedsiębiorców, którzy prowadzą jednostki handlu detalicznego lub hurtowego oferujące torby na zakupy z tworzywa sztucznego. Ten rejestr stanowi część bazy danych o produktach i opakowaniach oraz o gospodarce odpadami, czyli BDO.

Pierwszym krokiem, jaki musisz wykonać, jest więc uzyskanie wpisu do rejestru BDO. Szczegółową instrukcję, jak to zrobić, znajdziesz na oficjalnej stronie BDO.

Ważne!

Prowadzenie działalności bez obowiązkowego wpisu do rejestru jest zagrożone karą administracyjną nie mniejszą niż 5 000 zł i nie większą niż 1 000 000 zł oraz karą aresztu lub grzywny.

Bezpośrednio po rejestracji marszałek województwa przekaże Ci numer rejestrowy, co daje dostęp do indywidualnego konta w rejestrze BDO. Otrzymasz również numer rachunku bankowego, na który należy przelewać pobraną opłatę recyklingową.

Roczne sprawozdanie

Pobierając opłatą recyklingową masz obowiązek składania rocznego sprawozdania o liczbie nabytych i wydanych toreb lekkich (od 15 do 49 mikrometrów) oraz pozostałych (powyżej 50 mikrometrów). Możesz to zrobić online z poziomu swojego konta w rejestrze BDO.

Sprawozdanie za poprzedni rok kalendarzowy należy złożyć nie później niż do 15 marca.

Pamiętaj o ewidencjonowaniu torebek

Udostępniając klientom torebki foliowe, od których pobierasz opłatę recyklingową, musisz je ewidencjonować. Masz obowiązek prowadzenia zarówno ewidencji nabytych, jak i wydanych torebek z tworzywa sztucznego.

Ewidencję można prowadzić w formie papierowej lub elektronicznej i należy ją przechowywać przez 5 lat licząc od końca roku kalendarzowego, którego dotyczy dana informacja. Podkreślmy, że jeśli prowadzisz kilka punktów handlowych, to musisz prowadzić osobne ewidencje dla każdego z nich.

Na koniec dodajmy, że opłata recyklingowa za torebki foliowe stanowi przychód przedsiębiorcy i jest opodatkowana podatkiem VAT w stawce 23%. Jest to jednak zdarzenie neutralne podatkowo, ponieważ przekazanie opłaty na konto urzędu marszałkowskiego jest kosztem uzyskania przychodu w kwocie netto, a sam podatek VAT również podlega odliczeniu.


Autor wpisu:
Soluma Group, Grzegorz Wiśniewski

Nasze usługi

Zapoznaj się z ofertą świadczoną przez członków naszej grupy biznesowej, ponad 20 różnych firm i branż.

Zobacz ofertęDołącz swoją firmę

Stosujemy pliki cookies. Jeśli nie blokujesz tych plików (samodzielnie przez ustawienia przeglądarki), to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Zobacz politykę cookies.
Przewiń do góry