Sprzedaż firmy jest trudną, ale czasami konieczną decyzją. Jeśli nie masz sukcesora, któremu mógłbyś przekazać dobrze prosperujący biznes, to zamiast go zamykać lepiej będzie spieniężyć lata ciężkiej pracy. To, czy znajdziesz chętnego, a także cena sprzedaży firmy zależą w głównej mierze od rynkowej wartości biznesu i potencjału jego rozwoju. Chcąc uzyskać jak najwyższą kwotę transakcji zawczasu zadbaj o kilka istotnych kwestii. Omawiamy je w naszym poradniku.
Samo posiadanie zadłużenia nie jest jeszcze gardłowym problemem, o ile firma jest w stanie na bieżąco je spłacać. Z punktu widzenia nabywcy przedsiębiorstwa najkorzystniejsze są długi zaciągnięte w przewidywalnych instytucjach finansowych, jak banki. Najgorszą opcją jest natomiast zadłużenie w ZUS i urzędzie skarbowym, a także u dostawców materiałów. Jeśli masz takie długi, to najpierw się ich pozbądź – uzyskasz wyższą cenę sprzedaży firmy.
Mamy tutaj na myśli umowy z klientami i kontrahentami. Przykładowo: firma budowlana, która ma kontrakt na pracę przy budowie autostrady w perspektywie 2-letniej, zostanie wyceniona wyżej niż tak, która chwyta drobne kontrakty z miesiąca na miesiąc. Oczywiście warunek jest jeden: długoterminowe umowy muszą być korzystne dla przedsiębiorstwa pod względem finansowym oraz metody rozliczeń.
To najlepsze, co możesz zrobić na krótko przed planowanym wystawieniem firmy na sprzedaż. Wzmocnienie, a może wręcz zbudowanie marki porównamy do założenia nowego ogrodu i odświeżenia elewacji domu przeznaczonego na sprzedaż. To zawsze robi świetne wrażenie na potencjalnym kliencie. Zatrudnienie ludzi, zdobycie kontraktów, spłacenie zadłużenia – z tym wszystkim można sobie dość szybko poradzić. Jednak zbudowanie marki zajmuje dużo czasu i inwestor niekoniecznie będzie mieć do tego cierpliwość.
Pamiętaj!
Najwyższe ceny sprzedaży osiągają firmy, za którymi stoi rozpoznawalna marka.
Inwestorzy bardzo nie lubią bałaganu w dokumentacji pracowniczej i niejasnej sytuacji z zatrudnieniem. Jeśli połowa kadry pracuje w oparciu o umowy o pracę, a reszta jest zatrudniania na umowy cywilnoprawne, jednak nie ma to odzwierciedlenia w rodzaju zajmowanego stanowiska, to takie podejście będzie co najmniej niezrozumiałe. Inwestorzy chcą przejmować firmy zatrudniające wartościowych ludzi, z którymi zostały podpisane wiążące i długoterminowe umowy. Dlatego najpierw uporządkuj sprawy kadrowe, a dopiero później myśl o sprzedaży interesu.
Zapoznaj się z ofertą świadczoną przez członków naszej grupy biznesowej, ponad 20 różnych firm i branż.