Data wpisu: 05.06.2024

Te sprawy „odhacz” przed urlopem

Przed Tobą długo oczekiwany urlop? To normalne, że jako przedsiębiorca nie możesz się nim w pełni cieszyć, ponieważ wciąż ma na głowie sprawy związane ze swoim biznesem. Nie popadaj jednak w skrajności i nie męcz się pracą podczas wakacji. Grunt to dobra organizacja i odhaczenie kilku podstawowych spraw przed zaplanowanym urlopem. Gotową listę rzeczy do zrobienia znajdziesz w naszym poradniku.

Oddeleguj zadania

Spotkaj się z zaufanymi pracownikami i przekaż im swoje obowiązki, oczywiście tylko te najpilniejsze, które nie mogą „czekać”, aż wrócisz z urlopu. Dobrze będzie też wyznaczyć lidera, który zastąpi Cię w firmie 1:1, będąc w tym czasie osobą decyzyjną lub kontaktową w razie kryzysu.

Harmonogram

Ustal harmonogram zadań, które muszą być zrealizowane w trakcie Twojej nieobecności. W miarę możliwości przesuń zaplanowane spotkania na czas po urlopie lub odbądź je wcześniej, aby móc pojechać na urlop ze spokojną głową.

Wyznaczenie priorytetów

Wielu przedsiębiorców ma niestety tendencję do myślenia, że bez nich biznes się zawali. Spokojnie, aż tak źle nie będzie. Nie obarczaj więc pracowników nadmiarem zadań, zwłaszcza wykraczających poza zakres ich kompetencji. Wyznacz priorytety, które muszą być realizowane pod Twoją nieobecność z uwagi na specyfikę biznesu, np. utrzymanie produkcji.

Wskaż narzędzia do komunikacji w razie potrzeby

Zawsze warto przekazać pracownikom czy kontrahentom informację na temat preferowanej formy kontaktu. Jeśli np. jedziesz do kraju, w którym nie działa roaming, to najlepiej będzie ograniczyć się do kontaktu mailowego.

Procedura awaryjna

Porozmawiaj z zaufanymi pracownikami i przekaż im, co mają robić w sytuacjach awaryjnych (np. kogo poprosić o pomoc, skąd wziąć fundusze etc.). Dzięki temu jest szansa, że nie będą Cię niepokoić w trakcie urlopu, a Ty po powrocie nawet nie zorientujesz się, że coś poszło nie tak.


Autor wpisu:
Soluma Group, Grzegorz Wiśniewski

Nasze usługi

Zapoznaj się z ofertą świadczoną przez członków naszej grupy biznesowej, ponad 20 różnych firm i branż.

Zobacz ofertęDołącz swoją firmę

Stosujemy pliki cookies. Jeśli nie blokujesz tych plików (samodzielnie przez ustawienia przeglądarki), to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Zobacz politykę cookies.
Przewiń do góry