Data wpisu: 07.11.2022

Sygnały, że Twój biznes nie jest zyskowny

W rozmowach o biznesie możemy dywagować na temat misji, spełniania swoich ambicji czy budowania czegoś, co zmieni świat. Prawda jest jednak taka, że jedynym twardym miernikiem sukcesu przedsiębiorcy jest zyskowność jego działalności. Wielu właścicieli firm nie jest w stanie konkretnie odpowiedzieć na pytanie, ile zarabiają ich biznesy lub wolą się nad tym nie zastanawiać, aby się nie rozczarować. Prowadzą firmy z dnia na dzień, choć podświadomie czują, że z tą zyskownością faktycznie jest dość krucho. Sprawdź, jakie sygnały niezawodnie świadczą o tym, że Twój biznes wcale nie jest dochodowy. 

Nie masz gotówki w firmowej kasie

Jeśli po latach prowadzenia firmy przywykłej do sytuacji, w której Twoja ciężka praca pozwala Ci jedynie zapłacić pracownikom, dostawcom towaru oraz sfinansować podstawowe potrzeby rodziny, to coś jest z tym Twoim biznesem nie tak. W zdrowej działalności przedsiębiorca zawsze powinien mieć dostęp do wolnej gotówki, którą wykorzysta np. na cele inwestycyjne.

Utrata jednego klienta powoduje, że jesteś pod kreską

Taka sytuacja prowadzi do tego, że żyjesz w ogromnym stresie i de facto przekazujesz klientom panowanie nad Twoją firmą. Jeśli wiesz, że gdyby jeden z klientów nagle się wycofał, to Twój biznes z miejsca zacznie przynosić straty, to nie ma mowy o zyskowności – firma pozwala Ci jedynie przeżyć, ale nie daje komfortu psychicznego związanego ze stabilnością finansową. 

Pracujesz głównie na koszty stałe

Wielu przedsiębiorców wpada w tę pułapkę i choć intuicyjnie czują, że trzeba zrobić bilans finansowy, aby ocenić faktyczną zyskowność biznesu, to tego nie robią – bojąc się brutalnego wyniku. Jeśli działalność przynosi skromny dochód, którego nie możesz nawet zatrzymać w kieszeni (bo np. spłacasz leasingi), to taki biznes jest bardzo ryzykowny i został źle zbudowany.

Nie jesteś w stanie inwestować w firmę bez kredytów

Mając działalność od kilku czy tym bardziej kilkunastu lat powinieneś już osiągnąć taki poziom zyskowności, który pozwoli Ci finansować różne przedsięwzięcia z gotówki zgromadzonej w firmowej kasie. Jeśli zamiast tego musisz ciągle zaciągać nowe kredyty, nawet po to, aby tylko kupić nowy sprzęt biurowy, to najwyraźniej firma nie jest zyskowna i pod względem finansowym wyłącznie wegetuje.


Autor wpisu:
Soluma Group, Grzegorz Wiśniewski

Nasze usługi

Zapoznaj się z ofertą świadczoną przez członków naszej grupy biznesowej, ponad 20 różnych firm i branż.

Zobacz ofertęDołącz swoją firmę

Stosujemy pliki cookies. Jeśli nie blokujesz tych plików (samodzielnie przez ustawienia przeglądarki), to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Zobacz politykę cookies.
Przewiń do góry