Data wpisu: 08.03.2021

Wady współpracy B2B

Współpraca B2B jest wyjątkowo atrakcyjnym rozwiązaniem z punktu widzenia przedsiębiorcy zlecającego realizację usług czy nabywającego produktu. Prosta forma rozliczenia, łatwy do zaksięgowania koszt uzyskania przychodu, brak konieczności zawierania umów cywilnoprawnych (choć bywa to wskazane) – to najważniejsze zalety. Są jednak także wady współpracy B2B, o czym zbyt często się zapomina. Kilka najistotniejszych, na które koniecznie powinieneś zwrócić uwagę, wymieniamy w naszym poradniku.

Brak pełnej kontroli nad podwykonawcą

Podwykonawca nie jest Twoim pracownikiem, dlatego masz bardzo ograniczone możliwości w zakresie kontrolowania jego poczynań – a już szczególnie wtedy, gdy usługa jest realizowana zdalnie, za pośrednictwem Internetu. Musisz się więc zdać na profesjonalizm firmy, z którą nawiązałeś współpracę B2B, co oczywiście wiąże się z pewnym ryzykiem. Nie jesteś w stanie na bieżąco nadzorować przebiegu prac, dlatego musisz się liczyć np. z opóźnieniem czy niesatysfakcjonującym efektem.

Ryzyko zerwania współpracy w dowolnej chwili

Oczywiście rzetelni podwykonawcy tak nie postępują, ale sam dobrze wiesz, jak trudno jest na takich trafić. Z pracownikiem wiąże Cię umowa, która m.in. daje Ci pewność, że nie porzuci on swoich obowiązków z dnia na dzień. W przypadku współpracy B2B takie ryzyko jest jak najbardziej realne – a już szczególnie, gdy zlecasz coś wolnym strzelcom.

Wyobraź sobie, że nawiązałeś współpracę B2B z freelancerem, który ma przygotować jakiś projekt graficzny dla Twojej firmy. Prace postępują wolno, a termin wysłania projektu do drukarni lada moment minie. Poganiasz freelancera, co powoduje, że ten rzuca zlecenie i przestaje odpowiadać na maile oraz odbierać telefony. Kiepska perspektywa, prawda?

Nieprzewidywalne koszty współpracy

Mamy na myśli sytuację, w której współpraca B2B ma charakter ciągły, ale zmienia się rodzaj zlecenia. Nie jesteś wówczas w stanie przewidzieć, jakie koszty poniesiesz w związku z zatrudnieniem podwykonawcy, ponieważ ten najpierw musi wycenić swoją usługę. Tutaj znów ujawniają się zalety bycia pracodawcą – wynagrodzenie pracownika nie jest przecież uzależnione od tego, co mu zleciłeś (o ile mieści się to w zakresie jego kompetencji i opisu stanowiska).

Praktycznie brak możliwości całkowitego zweryfikowania współpracownika

Współpraca B2B, choć bez wątpienia wygodna, niesie ze sobą poważne zagrożenie trafienia na niesolidnego podwykonawcę. Weryfikacja innej firmy nigdy nie będzie tak szczegółowa, jak w przypadku zatrudniania pracownika. Musisz się więc liczyć z ryzykiem, że podwykonawca trochę podkoloryzował opis swojej oferty i wcale nie jest takim fachowcem, za jakiego się podaje.


Autor wpisu:
Soluma Group, Grzegorz Wiśniewski

Nasze usługi

Zapoznaj się z ofertą świadczoną przez członków naszej grupy biznesowej, ponad 20 różnych firm i branż.

Zobacz ofertęDołącz swoją firmę

Stosujemy pliki cookies. Jeśli nie blokujesz tych plików (samodzielnie przez ustawienia przeglądarki), to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Zobacz politykę cookies.
Przewiń do góry