Data wpisu: 11.09.2021

Zaskoczyła Cię wysokość podatku PIT i VAT? Co zrobić, aby był to ostatni raz?

Co miesiąc lub co kwartał przychodzi taki dzień, w którym przedsiębiorca otrzymuje od księgowej informację o wysokości należnego podatku PIT oraz VAT (jeśli jest vatowcem). Ostatnim razem kwota Cię zszokowała i musiałeś się nieźle nagłówkować, aby ją uzbierać? W takim razie powinieneś wyrobić w sobie takie nawyki, które uchronią Cię przed powtórką z rozrywki. Kilka sugestii znajdziesz w naszym poradniku.

Proś o wcześniejsze raporty, jeśli rozliczasz się kwartalnie

To pierwsza rzecz do załatwienia. Skontaktuj się z księgową i zleć jej przygotowywanie raportów częściowych PIT oraz VAT, na przykład co miesiąc. Dzięki temu będziesz wcześniej wiedział, na jak wysoki podatek musisz się szykować i ewentualnie zyskasz czas, aby na to odpowiednio zareagować (na przykład generując jakieś od dawna odkładane koszty).

Dogadaj się ze stałymi klientami na podzieloną płatność

Wielu przedsiębiorców jak ognia unika mechanizmu podzielonej płatności (split payment), jednak w Twoim przypadku to może być całkiem sensowne rozwiązanie. Jeśli masz stałych klientów, którzy zamawiają u Ciebie produkty lub usługi co miesiąc, to poproś ich, aby opłacali faktury z wykorzystaniem split payment. Owszem, będziesz mieć nieco mniej pieniędzy na koncie, ale za to z automatu uzbiera Ci się pewna kwota, którą będziesz mógł opłacić należy podatek PIT i VAT.

Czemu nie masz mądrych kosztów?

Skoro zaskakuje Cię wysokość podatków, to najwyraźniej słabo radzisz sobie z ich optymalizacją. Nie namawiamy do unikania płacenia danin publicznoprawnych, ale z drugiej strony dlaczego masz oddawać więcej niż powinieneś? Skontaktuj się z sensownym biurem księgowym lub doradcą podatkowym i poproś o przeanalizowanie sytuacji Twojej firmy. Być może istnieje szerokie pole do tego, abyś bez utraty płynności finansowej zaczął płacić niższe podatki?

Reaguj adekwatnie do wysokości spodziewanych przychodów

Przykładowo: wiesz, że w Twojej firmie zawsze najlepszy jest czwarty kwartał i wtedy osiągasz największe przychody, co oczywiście oznacza, że w styczniu płacisz bardzo wysoki podatek PIT oraz VAT. Skoro tak, to rozsądnie będzie planować wydatki firmowe także w tym okresie. Jeśli np. chcesz na początku kolejnego roku zorganizować kampanię reklamową z wykorzystaniem gadżetów, to zamów je jeszcze przed końcem bieżącego roku, aby zyskać spory koszt i tym samym obniżyć wysokość należnych podatków.


Autor wpisu:
Soluma Group, Grzegorz Wiśniewski

Nasze usługi

Zapoznaj się z ofertą świadczoną przez członków naszej grupy biznesowej, ponad 20 różnych firm i branż.

Zobacz ofertęDołącz swoją firmę

Stosujemy pliki cookies. Jeśli nie blokujesz tych plików (samodzielnie przez ustawienia przeglądarki), to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Zobacz politykę cookies.
Przewiń do góry