Nikt nie lubi płacić podatków, natomiast w uczciwym i dochodowym biznesie nie da się tego uniknąć. Warto natomiast wiedzieć, kiedy właściwie powstaje obowiązek podatkowy, co dla wielu przedsiębiorców nie jest wcale tak oczywiste. Wyjaśniamy to na przykładzie dwóch podstawowych podatków, czyli dochodowego i VAT.
W przypadku przychodów z działalności gospodarczej, obowiązek podatkowy powstaje w momencie uzyskania przychodu, tj. dnia:
W praktyce obowiązek ten powstaje nie później niż w dniu wystawienia faktury lub uregulowania należności przez zamawiającego. W przypadku usług rozliczanych cyklicznie (np. miesięcznie lub kwartalnie), za datę powstania przychodu uznaje się ostatni dzień okresu rozliczeniowego.
W przypadku podatku VAT obowiązek podatkowy powstaje z chwilą:
Dla przykładu: jeśli przedsiębiorca otrzyma zapłatę od kontrahenta przed sprzedażą, to obowiązek podatkowy powstaje w momencie wpłaty, a nie dopiero po wystawieniu dokumentu sprzedaży.
W przepisach jest jednak kilka wyjątków przewidzianych dla niektórych rodzajów transakcji. Są to m.in. usługi budowlane i drukowanie książek (tutaj obowiązek podatkowy powstaje w chwili wystawienia faktury, ale nie później niż z upływem terminu jej wystawienia), najem i leasing (obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wystawienia faktury lub upływu terminu płatności) oraz dostawy energii, wody czy usług telekomunikacyjnych (obowiązują zasady analogiczne do najmu).
Zapoznaj się z ofertą świadczoną przez członków naszej grupy biznesowej, ponad 20 różnych firm i branż.