Jednoosobowa działalność gospodarcza, w skrócie JDG, to najpopularniejsza forma prawna prowadzenia działalności biznesowej w Polsce. Ma szereg wad, ale też sporo zalet, które warto wziąć pod uwagę na etapie podejmowania decyzji o wyborze osobowości swojej działalności. W tym artykule krótko omawiamy najważniejsze kwestie związane ze specyfiką prawną JDG.
Jednoosobowa działalność gospodarcza jest rejestrowana na konkretną osobę fizyczną, w związku z czym zostaje rozwiązana (zakończona) w momencie śmierci przedsiębiorcy. JDG nie można odziedziczyć, na przeszkodzie stoją kwestie prawne.
Wielką wadą JDG jest to, że jej właściciel w pełni odpowiada własnym majątkiem za wszelkie zobowiązania z tytułu prowadzonej działalności – jeśli np. ma długi, to komornik może zaspokoić roszczenia wierzycieli z zajętych nieruchomości i ruchomości przedsiębiorcy.
Tutaj drobna uwaga: współmałżonek odpowiada za zobowiązania przedsiębiorcy, z którym pozostaje w związku małżeńskim, tylko wtedy, gdy nie ma z nim rozdzielności majątkowej. Dlatego wielu przedsiębiorców na JDG ostatecznie decyduje się zawrzeć rozdzielność.
Popularność JDG wynika również z faktu, iż jest to bardzo prosta forma prawna prowadzenia działalności. W Polsce można ją założyć przez Internet, praktycznie w ciągu 1-2 dni.
W JDG nie ma kapitału zakładowego, uciążliwych i kosztownych procedur rejestracji firmy, a dodatkowo przedsiębiorca może skorzystać z tzw. uproszczonej księgowości, która jest znacznie tańsza niż księgowość pełna.
Wspomnijmy tutaj tylko o ulgach odliczanych w PIT (np. uldze rodzinnej) czy o początkowym zwolnieniu, a następnie opłacaniu preferencyjnych składek na ZUS przez pierwsze 30 miesięcy prowadzenia działalności.
Zapoznaj się z ofertą świadczoną przez członków naszej grupy biznesowej, ponad 20 różnych firm i branż.