Data wpisu: 05.11.2022

Preferencyjny ZUS – jak mądrze wykorzystać ulgę dla początkujących przedsiębiorców?

Preferencyjny ZUS i półroczne zwolnienie z opłacania składek emerytalno-rentowych to jedna z najważniejszych reform, które dały impuls do uwolnienia naszej narodowej przedsiębiorczości. Tak duża ulga finansowa ośmieliła tysiące osób do założenia własnej firmy, ponieważ usunęła jedną z podstawowych barier: ryzyko finansowe. Niestety, mnóstwo poczatkujących przedsiębiorców po prostu przejada oszczędności z tytułu preferencyjnego ZUS-u. Unikniesz takiego scenariusza, jeśli mądrze spożytkujesz tę ulgę. Mamy dla Ciebie kilka porad.

Udawaj, że płacisz normalny ZUS

Na początek pewnie dość zaskakująca propozycja, którą jednak powinieneś rozważyć. Spróbuj „płacić” ZUS w normalnej wysokości od pierwszego miesiąca prowadzenia biznesu. Nadwyżkę przelewaj na konto bieżące, najlepiej rachunek oszczędnościowy. Jeśli masz sensowną działalność i od razu pozyskujesz klientów, to nie powinno to stanowić dla Ciebie problemu.

Zgromadzone w ten sposób środki po 30 miesiącach preferencyjnego ZUS-u urosną do pokaźnej kwoty, którą możesz spożytkować np. na zakup potrzebnego wyposażenia bez posiłkowania się kredytem.

Przeznaczaj oszczędności na marketing

Miesięczna oszczędność z tytułu preferencyjnego ZUS-u to około 1000 zł. Całkiem sporo, aby ruszyć z prostą, ale dość skuteczną kampanią marketingową. Wielu początkujących przedsiębiorców narzeka, że nie ma pieniędzy na marketing, tymczasem wystarczy inwestować w takie działania wszystkie oszczędności, jakie osiągasz dzięki uldze na ZUS.

Buduj poduszkę finansową

Część zaoszczędzonych środków na pewno warto odkładać na czarną godzinę. Nie twierdzimy, że taka na pewno nadejdzie, natomiast warto mieć poduszkę finansową, która pozwoli Ci sfinansować nieprzewidziane wydatki – na przykład naprawę sprzętu niezbędnego do pracy czy opłacenie mandatu skarbowego, gdy przydarzyła się jakaś pomyłka.

Wszystkie nadwyżki inwestuj w biznes

Ulgę na ZUS warto traktować właśnie w kategorii nadwyżki, która co miesiąc pojawia się w Twoim firmowym budżecie. Wyznacz sobie konkretne cele inwestycyjne, które sfinansujesz np. po kilku miesiącach odkładania zaoszczędzonych środków.

Na przykład: nie masz pieniędzy na profesjonalną stronę www? Wróć do tematu za pół roku, opłacając witrynę dzięki uldze. W ten sposób odniesiesz realną korzyść z preferencyjnego ZUS-u, która będzie pracować na rzecz Twojego biznesu jeszcze przez długi czas.


Autor wpisu:
Soluma Group, Grzegorz Wiśniewski

Nasze usługi

Zapoznaj się z ofertą świadczoną przez członków naszej grupy biznesowej, ponad 20 różnych firm i branż.

Zobacz ofertęDołącz swoją firmę

Stosujemy pliki cookies. Jeśli nie blokujesz tych plików (samodzielnie przez ustawienia przeglądarki), to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Zobacz politykę cookies.
Przewiń do góry