Data wpisu: 19.01.2022

Jak wydają pieniądze początkujący przedsiębiorcy, a jak ci z wieloletnim stażem?

Doświadczenie jest bezcenną wartością w biznesie. Pozwala nie tylko podejmować lepsze decyzje i zachować spokój w krytycznych sytuacjach, ale również rozsądniej gospodarować firmowym budżetem. Kwestia podejścia do pieniędzy, zwłaszcza dużych, jest tym, co szczególnie mocno odróżnia początkujących przedsiębiorców od tych z wieloletnim stażem. Jak wydają pieniądze jedni i drudzy? Pokazujemy to na konkretnych przykładach.

Biuro

Początkujący przedsiębiorcy bardzo często zakładają, że od razu muszą mieć reprezentacyjne biuro, najlepiej w centrum miasta, w nowoczesnym budynku z portiernią. Dlatego nawet nie biorą pod uwagę opcji początkowego pracowania z domu czy wynajmowania tylko biurka w strefie coworkingowej. Wolą wydać nawet kilka tysięcy złotych miesięcznie na biuro, które w rzeczywistości nie jest im aż tak potrzebne.

Doświadczony przedsiębiorca już przeszedł ten etap i dziś podchodzi do sprawy w sposób utylitarny. Wynajmuje takie biuro, jakie jest dla niego wystarczające, kierując się kryterium relacji wysokości czynszu do prestiżu lokalizacji. Jeśli nie przyjmuje w biurze klientów, to kwestia wyglądu budynku i samego lokalu ma dla niego drugorzędne znaczenie.

Magazyn

Firmy produkcyjne i handlowe potrzebują przestrzeni magazynowej i nie ma nic dziwnego w tym, że zarówno początkujący, jak i doświadczony przedsiębiorca ją wynajmuje. Różnica polega na tym, że wielu właścicieli młodych firm stawia tutaj na przerost formy nad treścią, wynajmując stanowczo zbyt dużą powierzchnię magazynową („może się przydać” i „za chwilę się przecież rozwiniemy”).

Doświadczony przedsiębiorca wie natomiast, że utrzymywanie i ogrzewanie niewykorzystanej powierzchni magazynowej jest wbrew zdrowemu rozsądkowi, dlatego wynajmuje taki obiekt, który idealnie wpisuje się w jego potrzeby.

Sprzęt komputerowy

Najnowszy Macbook? Najwydajniejszy pecet od MSI? 49-calowe, zakrzywione monitory 4K? No jasne! Początkujący przedsiębiorcy, którzy zarobili pierwsze pieniądze w biznesie miewają tendencję do wydawania ich lekką ręką na sprzęt komputerowy, który de facto przerasta ich realne potrzeby.

Jak to robi doświadczony właściciel firmy? Nie widzi problemu w tym, żeby kupować sprzęt poleasingowy, kilkakrotnie tańszy, z gwarancją, wciąż sprawny i w zupełności zaspokajający potrzeby pracowników biurowych.

Telefony

Na tym polu różnice między początkującymi a doświadczonymi przedsiębiorcami potrafią być szczególnie jaskrawe. Młody właściciel firmy przynoszącej zyski często uważa, że telefon jest odbiciem statusu majątkowego i społecznego, dlatego zawsze wybiera modele z najwyższej półki, preferowany jest najnowszy iPhone.

Dla doświadczonego przedsiębiorcy telefon to kolejne narzędzie pracy. Wie, że i tak za 2-3 lata trzeba będzie je zmienić, dlatego woli kupić coś np. od Xiaomi czy Motoroli lb starszy model iPhone. Nie czuje z tego powodu żadnego dyskomfortu psychicznego, ponieważ zna swoją wartość i nie musi podbudowywać ego kolejnym gadżetem elektronicznym.


Autor wpisu:
Soluma Group, Grzegorz Wiśniewski

Nasze usługi

Zapoznaj się z ofertą świadczoną przez członków naszej grupy biznesowej, ponad 20 różnych firm i branż.

Zobacz ofertęDołącz swoją firmę

Stosujemy pliki cookies. Jeśli nie blokujesz tych plików (samodzielnie przez ustawienia przeglądarki), to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Zobacz politykę cookies.
Przewiń do góry