Data wpisu: 07.01.2022

Trzy etapy budowania modelowego biznesu. Ostatni jest najprzyjemniejszy!

Nie ma jednego złotego przepisu na to, aby osiągnąć sukces w biznesie. Jedni zawdzięczają to ciężkiej pracy, inni szczęściu, jeszcze inni brakowi skrupułów i konsekwencji. Idealnie byłoby połączyć wszystkie te elementy. Na początku swojej biznesowej drogi powinieneś jednak zapoznać się z trzema najważniejszymi etapami budowania modelowej firmy, które sprawdzają się niezależnie od branży i poziomu, z jakiego startujesz. Opisujemy je w naszym poradniku.

Nauka

Tak, nauka. Początkujący przedsiębiorca poświęca pierwsze lata w biznesie przede wszystkim uczeniu się, jak to robić z głową, jak podejmować dobre decyzje, na co uważać, czego unikać, a kiedy chwytać okazje. W zależności od tego, jak pojętnym będziesz uczniem, etap ten zajmie Ci od około 5 do nawet 15 lat. W tym czasie popełnisz masę błędów, zaufasz nieodpowiednim ludziom, stracisz mnóstwo pieniędzy i zarobisz jeszcze więcej, niejednokrotnie będziesz mieć myśli, aby rzucić to wszystko i wrócić na etat.

Będzie ciężko, ale jeśli przyswoisz sobie informacje zbierane po drodze, okrzepniesz i nabierzesz niezbędnego doświadczenia, to w pewnym momencie przejdziesz do drugiego etapu.

Rozwijanie firmy

Po około 10 latach prowadzenia firmy masz już na tyle doświadczenia, aby móc podejmować niemal same dobre decyzje. Nie jesteś już nowicjuszem, który wierzy w bajki. Wiesz, że biznes to ciężki kawałek chleba, ale zbudowałeś już na tyle stabilną firmę, że nie wyobrażasz sobie, aby ją porzucić.

Masz zaplecze finansowe, w miarę spokojną sytuację finansową, rozległą sieć kontaktów, dlatego aż prosi się, żeby zaryzykować i przejść do agresywnego rozwijania firmy. Na tym etapie warto pomyśleć o zwiększeniu zatrudnienia, rozbudowaniu linii produkcyjnej, zainwestowaniu w kompleksową kampanię marketingową, może nawet o przejęciach.

Etap dynamicznego rozwoju jest wyczerpujący, dlatego powinien trwać maksymalnie 5-7 lat. Tyle czasu wystarczy, aby zbudować naprawdę silny biznes, który za chwilę stanie się niemal samograjem.

Pasywny biznes

Jeśli uda Ci się przejść poprzednie etapy i zrealizować opisane wcześniej założenia, to czeka Cię nagroda. Pasywny biznes to taki, który przynosi stałe, wysokie dochody, a przy tym nie wymaga już dużego zaangażowania ze strony właściciela. W grę wchodzi nawet powierzenie zarządzania firmą managerowi, co pozwoli Ci w dość młodym wieku przejść na zasłużoną emeryturę. Nadal jednak możesz robić biznes, nawet w zupełnie innej branży – z akcentem na „możesz”, a nie „musisz”. Przyjemna wizja, prawda? I wiedz, że jest ona jak najbardziej realna.


Autor wpisu:
Soluma Group, Grzegorz Wiśniewski

Nasze usługi

Zapoznaj się z ofertą świadczoną przez członków naszej grupy biznesowej, ponad 20 różnych firm i branż.

Zobacz ofertęDołącz swoją firmę

Stosujemy pliki cookies. Jeśli nie blokujesz tych plików (samodzielnie przez ustawienia przeglądarki), to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Zobacz politykę cookies.
Przewiń do góry